Jak nenaletět množírnám

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.5.2020   

Při nákupu domácího mazlíčka na inzerát lze snadno naletět podvodníkovi nebo získat zvíře z nevhodných chovných podmínek. Přehledné a srozumitelné rady, jak se tomu vyhnout, najdete na internetových stránkách Státní veterinární správy (SVS).

Množírny zvířat jsou vážným problémem, kterým se v posledních letech intenzivně zabývají státní orgány, média i veřejnost. Legislativa se postupně zpřísňuje, probíhají kontroly, porušení zákona se trestá, ale k nejúčinnějším nástrojům ochrany zvířat i kupujících patří prevence. Je důležité vědět, na co si dát pozor a co si nenechat líbit. Každý nevhodný nákup podporuje existenci množíren.

Na webu SVS najdete několik druhů informací. Doporučení postupu pro nákup jsou ve všech zvolených kategoriích – u psů, koček, koní, zakrslých králíků, exotických zvířat, ptáků a akvarijních rybek. Zahrnují fázi rozhodování, zda je skutečně vhodné si zvíře pořídit, vybrané legislativní omezení, například věk zvířete nebo očkování, na co dbát při výběru i samotném nákupu nebo jaké vyžadovat doklady. Tipy pro nákup psa nebo kočky přes inzerát jsou rozděleny do jednotlivých bodů, což usnadňuje jejich vyhledání i pochopení. Nově je u psů i kvíz, kterým lze otestovat své znalosti a pochopení problematiky.

Před nákupem na inzerát dejte přednost důvěryhodnějším a méně anonymním možnostem – zvíře z útulku, na doporučení veterináře nebo jiné osoby, které věříte. Informujte se o veterinárních pravidlech, zákonech a dobré chovatelské praxi. Důležitý je věk oddělení mláděte od matky, zdravý vzhled, včasná povinná očkování a očipování, doklady, zájem prodejce o vaši motivaci a budoucnost zvířete nebo možnost navštívit chov a vidět matku kotěte nebo štěněte. Nízká cena bývá v mnoha případech varovným signálem. Různé inzeráty a internetový prodej lze prověřit podobnými způsoby jako kterékoliv internetové obchodování – přes udané spojení, způsob jednání, originalitu fotografie či sliby prodejce.

Vše potřebné najdete na webu SVS.

Přihlásit