Jak vybrat software pro videokonferenci

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2020

Služeb, které umožňují komunikaci přes internet, v současnosti není málo. Dokonce i aplikací umožňujících hromadné videokonference je dnes celá řada. Jak mezi nimi ale vybírat?

Pokud chcete pořádat videohovory v malých skupinkách a bez použití speciálních funkcí, je výběr relativně jednoduchý. Největší služby tohoto typu totiž většinou nabízí pro tyto účely bezplatnou verzi. Placené verze se většinou předplácí na určitý čas. Od bezplatných verzí se můžou lišit maximálním počtem účastníků videokonference, nástroji pro správu skupin, lepší podporou provozovatele nebo třeba lepšími možnostmi sdílení dat.

Výběr videokonferenčních aplikací zjednodušuje i fakt, že největší služby podporují většinu velkých platforem. Často je tedy můžete použít s operačními systémy Windows, MacOS, Android i iOS. Mnoho komunikačních služeb funguje také v prohlížeči, není tedy nutné je před použitím instalovat. Tím ale svoboda výběru nekončí. Řada služeb pro použití ani nevyžaduje registraci. Někde stačí, když vás k existující videokonferenci přizve stávající uživatel služby. Jinde můžete založit bez registrace jednorázovou konferenci.

Než se rozhodnete pro předplatné, vždy si zjistěte, co od služby očekáváte a porovnejte tyto vlastnosti s informacemi uvedenými na webových stránkách provozovatele služby. Právě tam totiž nejčastěji najdete informace o předplatném. Webu věnujte pozornost také v případě, že je pro vás překážkou absence češtiny. Pokud jazyk nepodporují webové stránky provozovatele služby, je vysoce pravděpodobné, že jej nebude podporovat ani služba samotná.

Faktorem při výběru není jen plánovaný počet účastníků videokonferencí, ale také způsob, jakým spolu účastníci budou komunikovat. Řada služeb je přímo orientovaná na větší skupiny uživatelů (např. pracovní skupiny), pro které vytváří oddělený prostor. V tomto prostoru je následně možné posílat textové zprávy, pořádat videokonference, užívat nástroje pro plánování nebo třeba sdílet soubory. Jiné služby nabízejí založení skupin jako druhotnou funkci a primárně slouží k rychlému a jednoduchému kontaktu. Opět platí, že detailní výpis funkcí je ve většině případů k nalezení na webových stránkách provozovatele.

Databáze testovaných výrobků

Software pro videokonference (11 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2020


Přihlásit