Test přenosných bezdrátových reproduktorů 2020

Publikováno v časopise 6/2020

Sezóna výletů, zahradních grilovaček i přátelských setkání může letos konečně začít. Pokud si atmosféru rádi zpříjemňujete poslechem hudby, následující test je přesně pro vás. Po roce přicházíme s výsledky téměř dvou desítek přenosných bezdrátových reproduktorů. V laboratoři jsme je podrobili zkouškám kvality zvuku, obsluhy nebo baterie. Stejně jako loni skončila většina levných modelů na posledních příčkách. Natrefili jsme však i na dva přístroje, které potěší vaše uši i peněženku.

Test přenosných bezdrátových reproduktorů jsme naposledy publikovali před rokem (dTest 5/2019). Testovací program od té doby zůstal stejný, takže mezi sebou lze výsledky těch aktuálně i dříve publikovaných modelů porovnávat. K hodnocení jsme si stejně jako vloni přizvali skupinu audio expertů. Ti postupně u reproduktorů provedli objektivní měření a zároveň subjektivně posoudili základní vlastnost reproduktorů – tedy kvalitu jejich zvuku. Jak hodnocení probíhalo?

Odborníci poslouchali písně různých žánrů, jako je rock, elektronická či klasická hudba nebo jazz. Zaměřovali se především na plnost i vyváženost zvuku, stejně jako na dynamiku a detaily. Všímali si také schopnosti přístrojů reprodukovat zvuk v nízkých, středových i vysokých frekvencích. Známku nakonec udělili rovněž za celkový zvukový dojem.

Při objektivních technických měřeních jsme pak zjišťovali maximální hlasitost, při které nedochází k postřehnutelnému zkreslení zvuku. Dále jsme měřili nejnižší a nejvyšší mezní frekvence, které je reproduktor schopen přehrávat. Do celkového hodnocení se rovněž promítla snadnost obsluhy, komfort přenášení nebo výdrž baterie.

Za kvalitu zvuku padaly tentokrát všechny stupně hodnocení. Oproti loňskému testu se posunuly pomyslné hranice nejlépe i nejhůře hodnocených modelů. Mezi otestovanými výrobky jsme narazili na takové, kterým neměli experti takřka co vytknout. Na druhou stranu jsme objevili i pár kousků, jež nabízejí tak mizernou hudební reprodukci, že nejsou prakticky použitelné – dočkáte se od nich jen velmi úzkého spektra zvuků a nulové dynamiky i detailů.

Propastné rozdíly jsme zaznamenali i při posuzování mobility. Do ní se promítá z jedné třetiny objem a ze dvou třetin hmotnost reproduktoru. Nejkompaktnější reproduktor testu váží pouhých 166 gramů, hmotnost ostatních se nejčastěji pohybuje mezi 400 až 1000 g. V tabulce však narazíte i na několik výrobků, jejichž hmotnost začíná na třech a šplhá až k 10 kilogramům. Ačkoliv by měl být reproduktor ze své podstaty snadno přenositelný, náš test ukázal, že se nízká hmotnost ne vždy snoubí s kvalitním zvukem. V tomto ohledu by si tak měl každý rozmyslet, jaká vlastnost reproduktoru je pro něj stěžejní.

U několika výrobků jsme se setkali s komplikovaným ovládáním funkce párování, což považujeme z uživatelského hlediska za otravnou komplikaci. V neposlední řadě jsme pak zaznamenali diametrální rozdíly při zkoušce ověřující výdrž baterie (v samotné provozní době i v délce nabíjení). Přenosných bezdrátových reproduktorů je na trhu nepřeberné množství. Pokud chcete při výběru vsadit takzvaně na jistotu, nejlépe uděláte, pokud se budete řídit výsledky našich testů.


Testované výrobky - přenosné bezdrátové reproduktory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Přenosné bezdrátové reproduktory (80 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Přihlásit