Na Amazonu se objevily nebezpečné sladkosti pro děti

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Vydáno: 22.5.2020   

Internetový obchod Amazon nabízel potraviny a nápoje, které by mohly být pro děti nebezpečné. Jejich prodej na evropském trhu není povolen.

Želé cukrovinky s obsahem konjaku (látky získávané z rostliny zmijovce indického) nabízené jako japonské pochoutky jsou kluzké, snadno sklouznou do krku a může tak dojít k udušení. Ve světě zapříčinily smrt 18 dětí. Ve Spojeném království je jejich prodej zakázán.

Nealkoholické nápoje Fresca Original Citrus a Mountain Dew obsahují bromovaný rostlinný olej. Ten se používá jako emulgátor pro výrobu citrusových nápojů a nápojů pro sportovce v USA. Brom může dráždit kůži a sliznici nosu, úst, plic nebo žaludku. Dlouhodobá konzumace může vést k neurologickým potížím, jako jsou bolesti hlavy, ztráta paměti či narušená rovnováha. V zemích EU se nesmí používat v potravinách a nápojích.

Spotřebitelská organizace Which? informovala Amazon o nebezpečných produktech v jeho nabídce a ten zmíněné výrobky stáhl. Mají-li spotřebitelé obavy o bezpečnost zboží na těchto stránkách, mají se podle mluvčího Amazonu obrátit na zákaznické oddělení, které záležitost prošetří.

Velká internetová tržiště nenabízejí stejnou úroveň ochrany spotřebitele jako kamenné obchody. Pro úřady bývá náročnější vymáhat plnění požadavků na bezpečnost zboží u prodejců sídlících mimo EU nebo Velkou Británii.

Sue Davies, vedoucí oddělení ochrany spotřebitele Which?, uvedla: „Amazon je nesmírně populární místo, kde lidé nakupují online, zejména během současné krize. Přesto se na něm opakovaně objevují zakázané výrobky, které mohou ohrozit také děti. On-line tržiště stále nedokážou zajistit dostatečnou kontrolu bezpečnosti zboží navzdory četným varováním a letité kritice.“

Přihlásit