Jak vybrat cvičební podložku

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.5.2020   

Podložka na cvičení by měla být stabilní. Také by měla chránit lokty, kolena nebo záda před otlačením a izolovat od chladné podlahy. Výběru správné podložky se věnovala německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Podložky bývají vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji jde o PVC. Takové výrobky nekloužou, jsou lehké a zpravidla levné. Podložky z juty nebo gumy dobře přilnou k podlaze, ale mají hrubší strukturu, mohou proto být méně pohodlné a jsou těžší na přenášení.

Ovčí vlna je příjemná zejména při jemných stylech jógy či velmi poklidném cvičení, produkty z ní jsou však poměrně drahé. Alergici ocení cvičení na korku, na kterém se prach drží méně než na ostatních materiálech. Zespodu mívá korková podložka protiskluzovou vrstvu a povrch se snadno čistí, nepatří však k nejlevnějším.

Mnoho podložek má tloušťku zhruba 5 mm, což může být pro některé uživatele málo. Silnější měkká vrstva ovšem znamená menší stabilitu a náročnější udržování některých jógových poloh. Tlustší podložka se také hůře roluje nebo skládá a je objemnější.

Čistota pomůcek zvyšuje radost z cvičení, což platí i pro podložku. Cvičte s čistýma nohama a po cvičení podložku omývejte. Prach na spodní části snižuje přilnavost a podložka může klouzat. Plast nebo korek se ošetřuje snáze než vlna.

Cvičení ve stoje lze provádět i bez podložky, v sedu a lehu byste však měli mít aspoň provizorní podklad. Neměl by klouzat, způsobovat otlačeniny rukou a nohou. Také by měl dobře izolovat od podlahy.

Přihlásit