Test tekutých make-upů: Kvalitní nemusí být drahý

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.5.2020   

Kvalitu a bezpečnost tekutého make-upu nezaručuje ani velká značka, ani vysoká cena. Ve švýcarském testu se nejvíce osvědčil nejlevnější produkt privátní značky supermarketového řetězce.

Úkolem tekutého make-upu je sjednotit vzhled pleti a zakrýt její nedokonalosti. Měl by vydržet celý den. Švýcarská veřejnoprávní televize SRF provedla laboratorní testy dvanácti základových make-upů. Hodnotil se vzhled kůže po aplikaci, rovnoměrnost nanášení a trvanlivost, krytí, snadnost dávkování a aplikování a také obsah chemických konzervačních a vonných látek.

V pěti vzorcích odhalila laboratoř alergenní aromatické složky. Čtyři na pleti dobrovolníků vyvolaly zarudnutí, svědění nebo dokonce vyrážky. V testu propadl i matující minerální make-up značky Santé, který výrobce označuje za přírodní produkt. Make-upy značek Max Factor a Maybelline rovněž vyvolaly nežádoucí kožní reakce. Nedostatečné známky obdržely i produkty Manhattan, Essence a H&M. Výrobci přitom tvrdí, že při správné aplikaci jsou jejich make-upy dobře snášeny a nezpůsobují svým uživatelům nepříjemnosti.

Průměrné známky v testu obdržely tekuté make-upy značek L'Oréal, Clinique, Estée Lauder a Mac. Neobsahovaly škodliviny, ale nedopadly příliš dobře po stránce kosmetických vlastností. Například L'Oréal Perfect Match způsobil podráždění kůže.

Nejlépe prošly testem dva produkty. Vítězem laboratorních i uživatelských testů byl Cien Liquid Foundation z Lidlu, tedy nejlevnější zkoušený vzorek. Těsně za ním se umístil NYX Full Coverage Foundation. Oba splňovaly všechna chemická i aplikační kritéria a velmi dobře zakryly nedokonalosti pleti.

Celou zprávu švýcarské televize naleznete zde.

Přihlásit