Protizánětlivé doplňky nechrání před koronavirem. Naopak.

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.5.2020   

Užívání doplňků stravy s protizánětlivým účinkem bez lékařského předpisu může snížit obranyschopnost organismu proti Covid-19, upozorňuje francouzská agentura ANSES. Odborníci doporučují poradit se s lékařem.

Zánět je obrannou reakcí imunitního systému, pokud však trvá příliš dlouho, škodí zdraví.Obecně jde o užitečný fyziologický proces, který se podílí na obraně organismu proti virům a bakteriím. Jeho nepřiměřené potlačování může být v případě vážné nákazy nebezpečné. Tématu se věnovala francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

To je také důvod, proč se v jistých situacích včetně podezření na nákazu koronavirem doporučuje neužívat nesteroidní protizánětlivá léčiva, jakým je například ibuprofen. Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES nyní veřejně doporučila osobám, které užívají potravní doplňky s protizánětlivým účinkem bez předpisu, aby se obrátily na svého lékaře a probraly s ním, nakolik je vhodné v tom pokračovat.

Jde o doplňky stravy s obsahem některých rostlin. V seznamu zveřejněném ANSES jsou echinacea, vrba, řemdihák plstnatý (Uncaria tomentosa), lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), bříza (Betula), zlatobýl (Solidago), vítod (Polygala), topol (Populus), čertův dráp (Harpagophytum), kurkuma, kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata) nebo myrhovník (Commiphora) a jejich oleje. Tento seznam není vyčerpávající, proto je nutné se poradit s lékařem nebo lékárníkem, uvedl Aymeric Dopter z oddělení potravinových rizik ANSES.

Nejedná se ovšem pouze o doplňky. Rostliny takto ovlivňující imunitu se vyskytují třeba v mnoha čajových směsích nebo je lze konzumovat jako jednodruhový čaj. Přitom na formě užívání nezáleží, důležitější je množství. Občasný bylinkový čaj neuškodí, ale pravidelné užívání a dokonce případná kombinace s jinými přípravky se stejným efektem, například v tabletách nebo kapkách, může přispět k dosažení rizikové dávky.

Přihlásit