Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.4.2020

Bezdrátová sluchátka jsou hitem posledních let. Trh zaplavují výrobky nejrůznějších barev i velikostí. Jak už sám název napovídá – k přenosu hudby u nich nepotřebujete kabel, vystačíte si s bluetooth spojením. Ať už upřednostňujete kompaktní verzi do uší, nebo máte raději sluchátka větších rozměrů, při koupi doporučujeme nenechat se zlákat originálním vzhledem nebo renomovanou značkou. Ani jedno nemusí automaticky znamenat příslib kvalitní hudební reprodukce.

Typy sluchátek

Circumaurální sluchátka mají velké mušle a náušníky, které kompletně obepínají ušní boltce. Jedná se o rozměrnější verzi sluchátek, která obvykle váží několik stovek gramů. V závislosti na konstrukci a použitých materiálech mohou celkem úspěšně odstínit okolní zvuky. Bezdrátová verze tohoto typu sluchátek bývá často dodávána včetně připojitelného kabelu, a tak si můžete vybrat, jaký druh přenosu zvolíte.

Náušníky supraaurálních neboli shora ležících sluchátek spočívají přímo na uchu. Tento typ sluchátek je obecně menší a lehčí, jeho schopnost mechanicky izolovat okolní hluk je teoreticky nižší. Bezdrátová verze tohoto typu sluchátek bývá často dodávána včetně připojitelného kabelu, a tak si můžete vybrat, jaký druh přenosu zvolíte.

Intraaurální sluchátka se umisťují přímo do ucha a vyskytují ve dvou variantách:

  • Pecky jsou miniaturní reproduktory, které se vkládají do ústí zvukovodu. Jsou lehké a kompaktní. Častou jsou dodávány s mobilními telefony a hudebními přehrávači.
  • Špunty jsou další variantou sluchátek malých rozměrů. Zavádějí se přímo do zvukovodu, ve kterém drží pomocí gumových nebo pěnových nástavců. Ty plní zároveň funkci „ucpávek“, díky nimž sluchátka pasivně potlačují hluk.

Zajímá vás, jak aktivní potlačení hluku funguje? Mikrofony na sluchátkách zaznamenávají zvuky v našem okolí. Sluchátka na ně reagují vytvořením protihlukového signálu. Zachycené zvuky jsou filtrovány a invertovány, výsledný signál má tedy opačnou fázi než okolní hluk a při setkání s ním se obě vlnění interferencí vyruší. Pro úplnost dodáme, že pasivní potlačení hluku (v tabulce uvádíme v sekci technické údaje a vybavení) využívá principu utěsnění ucha pomocí tvaru sluchátka (např. nástavce, polstrování, špuntu nebo pecky).

Wireless nebo true wireless?

Dále se můžete setkat s dělením na takzvaná bezdrátová a skutečně bezdrátová sluchátka. Jaký je mezi nimi rozdíl? True wireless sluchátka mezi sebou nejsou spojena žádným kabelem, navíc se bezdrátově nabíjejí. Pouzdro, ve kterém se prodávají, slouží sluchátkům zároveň jako powerbanka.

Naopak modely spadající do kategorie wireless mají levé a pravé sluchátko propojené – lze je tedy zavěsit na krk. Nabíjení u nich pak probíhá pomocí micro USB kabelu. Bezdrátové spojení u obou typů zajišťuje bluetooth.

Aktivní potlačení hluku

V posledních letech jsou na trhu také sluchátka se speciální funkcí tzv. aktivního potlačení hluku. Náš test ukázal, že jsou v izolaci okolních hluků poměrně efektivní (více se o této funkci dočtete v samostatném boxu napravo). Tuto funkci bychom si ale neměli plést s pasivním potlačením hluku. To nevyužívá mikrofonu, ale tvaru sluchátka, které působí jako „ucpávka“.

Navažte spojení

Bezdrátová sluchátka využívají k přenosu technologii bluetooth, metodu přenosu dat vzduchem na krátké vzdálenosti. Ta je podporována řadou chytrých telefonů a tabletů, některými hudební přehrávači, počítači či televizory.

Před samotnou koupí si ověřte, že je bluetooth verze přístroje, který vám bude sloužit jako přehrávací zařízení, kompatibilní s bluetooth verzí sluchátek. V opačném případě by se vám nemuselo podařit zařízení párovat. Výsledky našeho testu ukázaly, že s navázáním spojení a dosahem přenosu nemají bezdrátová sluchátka problém. Výrazným negativem některých modelů je však krátká výdrž baterie nebo neúměrně dlouhá doba nabíjení.

Ovládněte ovládání

Čím dál běžněji používáme místo samostatného hudebního přehrávače mobilní telefon. Sluchátka bývají často vybavena ovládacími prvky tak, abychom mohli širokou škálu funkcí obsluhovat přímo na nich a telefon nemuseli používat jinak než jako zdroj hudby.

Zvýšený komfort každodenního používání sluchátek vám pomůže zajistit zabudovaný mikrofon a možnost přijmout či ukončit příchozí hovor. Jako další užitečné funkce můžeme zmínit nastavení hlasitosti nebo listování a rychlý posun ve skladbách. Před koupí doporučujeme nezapomenout vyzkoušet, jak citlivě jednotlivé ovládací prvky reagují.

Některá sluchátka nabízí vlastní mobilní aplikaci (pro Android či iOS). Mezi jejich typické funkce patří nastavení zvuku (ekvalizér) nebo jemné nastavení účinnosti potlačení šumu. Tím sice můžete docílit ještě příjemnějšího poslechu, je ale na místě uvést, že negativem některých aplikací je zbytečně mnoho odesílaných dat.

Kvalita zvuku

Nejdůležitějším kritériem při výběru je bez pochyby kvalita zvukové reprodukce. Mezi jednotlivými modely jsou v tomto ohledu velké rozdíly, které nemusejí mít přímou souvislost s cenou. Před nákupem proto doporučujeme vyzkoušet poslech na vlastní uši a v ideálním případě se svým přehrávacím zařízením. Tím zároveň ověříte, jestli má váš přehrávač potřebné výstupní napětí a sluchátka hrají dostatečně hlasitě nebo zda přístroje navazují bez problému spojení přes bluetooth.

Komfort

Nepřehlédnutelným aspektem je také pohodlnost nošení. U špuntů je z tohoto hlediska důležitý tvar nástavců, kterými se upevňují ve zvukovodu. Se sluchátky je standardně dodáváno více nástavců různých velikostí – volba správného páru je pro pohodlnost a kvalitu zvuku rozhodující. Problémem některých velkých sluchátek pak může být tlak na uši, akumulace tepla v mušlích sluchátek a s tím související pocení; bývají také těžší a hůře přenosná.

Před nákupem doporučujeme sluchátka vyzkoušet, i když z hygienických důvodů budete mít nejspíš problémy natrefit na zkušební model do uší. Při výběru dobře zvažte, jak často a při jakých aktivitách chcete sluchátka využívat – podle toho uzpůsobte jejich velikost, hmotnost, druh úchytu i dílenské zpracování. Pokud sluchátka plánujete nosit skutečně denně a zároveň s nimi třeba sportovat, zvažte, zda nesáhnout po modelu, který deklaruje ochranu proti vodě a prachu. V neposlední řadě si sluchátka zkuste nasadit i s brýlemi (ať dioptrickými, či slunečními) a uvažte, jak dobře se budou přenášet při cestování.

Databáze testovaných výrobků

Bezdrátová sluchátka (127 výrobků)
poslední aktualizace: 7.3.2024


Přihlásit