Test bezdrátových sluchátek 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2020

Bezdrátové provedení je v oblasti elektroniky výrazný trend. V aktuálním testu přinášíme výsledky 39 sluchátek do uší, která k přehrávači připojíte přes bluetooth. V laboratoři jsme prověřovali kvalitu zvuku, snadnost obsluhy, komfort nošení i odolnost. Dobrý poslech vám zaručí většina otestovaných modelů napříč všemi cenovými kategoriemi. Nižší hodnocení jsme však často rozdávali za krátkou výdrž baterie. Několik modelů pak neprošlo pádovou zkouškou.

Velká sluchátka na webu

V laboratoři jsme nechali otestovat také 16 bezdrátových sluchátek s hlavovým mostem. Absolvovaly identické zkoušky jako menší verze do uší – výsledky obou typů tak mezi sebou můžete porovnávat.

Většina sluchátek na uši disponuje funkcí aktivního potlačení hluku a je dodávána i s kabelem. V jejich případě tak zkouška kvality zvuku probíhala dvojím způsobem – přes bluetooth se spuštěnou funkcí redukce okolního šumu i za použití kabelu.

Podrobnější výsledky najdete na www.dtest.cz/sluchatka (výsledky jsou dostupné pro předplatitele).

Bezdrátové pecky a špunty jsou v současné době velmi populární. Oblibu široké vrstvy uživatelů si získaly zejména díky své nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům. Oproti velkým sluchátkům s hlavovým mostem navíc často působí elegantně. Nabízí ale kromě atraktivního designu také kvalitní poslech? To jsme zjišťovali v laboratoři ve spolupráci s audio odborníky.

Jak už zaznělo, do testu jsme zařadili výhradně bezdrátové modely. Narazíte mezi nimi však na dva typy: takzvané true wireless (skutečně bezdrátové) a wireless (bezdrátové). První jmenovaná verze představuje sluchátka, která mezi sebou nejsou spojena žádným kabelem, navíc se bezdrátově nabíjejí. Naopak modely spadající do kategorie wireless mají levé a pravé sluchátko propojené. Pokud zrovna neposloucháte, můžete si je zavěsit na krk. Nabíjení u nich pak probíhá pomocí micro USB kabelu. Obě zmíněné verze používají k přehrávání hudby bluetooth.

Pětice z téměř čtyř desítek otestovaných sluchátek je potom vybavena funkcí aktivního potlačení okolního hluku. To jednoduše řečeno znamená, že by měla umět aktivně odfiltrovat výraznou část nežádoucího ruchu v okolí posluchače. Výsledky těchto modelů publikujeme v samostatné tabulce. Všechny typy bezdrátových sluchátek ale testujeme podle stejného testovacího programu a jejich výsledky tak mezi sebou můžete porovnávat.

Jak jsme při testování postupovali? K hodnocení jsme přizvali proškolené audio odborníky. Ti následně posuzovali, jak kvalitně sluchátka hrají, izolují nebo jak pohodlně se nosí nehledě na aktivitu, které se zrovna věnujeme.

Postupně tak experti poslouchali různé žánry – klasickou hudbu, jazz, rock i mluvené slovo. Během toho se zaměřovali především na dynamiku, vyváženost nebo zkreslení zvuku při různých úrovních hlasitosti. Dále vyzkoušeli, jak dobře sluchátka zvuk izolují – přesněji řečeno, do jaké míry u nich dochází k propouštění zvuku mimo uši posluchače.

Bezdrátový přenos by se neobešel bez bluetooth. Zkontrolovali jsme proto, jestli se sluchátka bez problémů párují s přehrávacím zařízením a zda má přenos potřebný dosah. Při hodnocení jsme nemohli opomenout komfort nošení i ovládání. Body k dobru jsme rozdávali třeba za to, pokud sluchátka dobře sedí i při pohybu nebo pakliže jsou skladná, snadno se čistí a příjemně se nosí v kombinaci s brýlemi. V neposlední řadě jsme potom u sluchátek hodnotili výdrž baterie nebo odolnost. A právě v tomto ohledu jsme u části výrobků tvrdě narazili.


sluchátka do uší bez aktivního potlačení hluku (porovnat)

sluchátka do uší s aktivním potlačením hluku (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bezdrátová sluchátka 2020 (55 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2020


Přihlásit