Ochranné rukavice, ubrousky ani roušky do záchodu nepatří

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.4.2020   

Jednorázové ochranné pomůcky do záchodu nepatří. Ucpané potrubí může přijít draho. Použitý materiál vhazujte do směsného odpadu.

Od vypuknutí epidemie Covid-19 se podle francouzské organizace UFC-Que Choisir dvakrát až třikrát zvýšil počet ucpaných odtoků a kanalizace, ke kterým musejí vyjíždět speciální opravářské týmy. V 70 % jsou příčinou nahromaděné vlhčené ubrousky a jednorázové rukavice. Když už projdou běžným potrubím, končí v čističkách odpadních vod, kde ucpávají mříže a pumpy a vyvolávají další závažné problémy. Čisticí systémy pak nemohou fungovat, jak mají, a znečištěná voda může skončit v přírodě.

Záchodová mísa není pohodlný koš na smetí, který nemusíme vynášet. Nepatří do ní žádné vlhčené ubrousky ani jednorázové rukavice. Označení o biorozložitelnosti nebo o snadné likvidaci vhozením do WC jsou v toto směru pouze matoucí – žádný ze zmíněných výrobků se tak rychle nerozloží. V důsledku toho se komplikuje údržba všech poškozených zařízení a rostou náklady, což se může časem promítnout do účtů za vodu. Zvyšuje se rovněž nebezpečí znečištění životního prostředí, když dojde k dočasnému vyřazení čističek vody z provozu.

Vlhčené ubrousky všeho druhu a jednorázové rukavice patří pouze do směsného odpadu vyváženého na skládku nebo do spalovny. Nejsou recyklovatelné ani kompostovatelné v domácích podmínkách. Jsou-li označeny jako biorozložitelné, je tím myšlen proces probíhající za průmyslových podmínek.

Přihlásit