Jogurtové nápoje (dTest 2/2019)

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Jogurtový nápoj patří ve své podstatě k vítaným složkám jídelníčku. Bílý jogurt zředěný vodou slouží ve východních kulturách jako skvělý osvěžující prostředek. Ovocné jogurtové nápoje, které jsou k dispozici na českém trhu, od nich však dělí zejména velké množství cukru a přídatné látky v ovocných složkách. Velké rozdíly mezi nimi lze najít v obsahu ovoce.

Tentokrát jsme porovnávali obalové informace u výrobků, na které lze narazit na českých i výlučně slovenských pultech. Ze srovnání vyplynulo, že české a slovenské jogurtové nápoje jsou co do sladkosti srovnatelné (zhruba 12 gramů cukru ve 100 gramech výrobku). Z pohledu obsaženého ovoce měly porovnávané slovenské výrobky spíše vyšší podíl (10, respektive 6 %) ve srovnání s běžnými českými jogurtovými nápoji (2 až 6 %).

Většina jogurtových nápojů bez ohledu na český či slovenský původ ovšem s ovocem příliš nepočítá a obsahuje ho jen jednotky procent. Můžeme však narazit i na výjimky, proto se hodí číst etikety. Na českém trhu je možné narazit na jogurtové nápoje/smoothies s až 40% ovocným podílem. Vyrobit si vlastní jogurtový nápoj je ovšem velmi jednoduché, stačí k tomu protřepat bílý jogurt s vodou, případně přidat rozmačkané ovoce.

Podrobné výsledky srovnání jogurtových nápojů si můžete přečíst zde.

Srovnání bylo publikováno ve vydání 2/2019.

Přihlásit