Spotřebitelská organizace Test-Achats zkoumala 9 pracích produktů deklarujících šetrnost k pokožce. V pěti vzorcích byla zjištěna přítomnost aromatických složek, které vyvolávají alergické reakce. Mezi objevenými chemikáliemi byly benzyl benzoát, citronellol, geraniol nebo hexylcinnamaldehyd, ale také konzervační látkybenzisothiazolinon a methylisothiazolinon, které se údajně z prádla při oplachování smyjí.
Pro označení „dermatologicky testováno“ na pracích prášcích nebo gelech neexistují žádná pravidla. To znamená, že se na obalech může objevit i v případě, že skutečně věrohodné testování nikdy neproběhlo.
Dobrou zprávou je, že 4 produkty v testu neobsahovaly alergenní aromatické ani konzervační látky.
1–3 % Evropanů trpí kontaktními alergiemi. Pokud mezi ně patříte, vždy čtěte složení pracího prostředku, který se chystáte koupit. Zjistíte tak, zda neobsahuje látku, na kterou jste citliví. Buďte ostražití i v případě, že vás alergie netrápí, protože vždy existuje nebezpečí, že se objeví. Na všech výrobcích najdete varování, že mohou vyvolat podráždění pokožky. V případě kontaktu s kůží výrobci radí postižené místo důkladně opláchnout či umýt mýdlem a vodou.
Nezávisle na typu zvoleného pracího prostředku dbejte na správné dávkování. Pokud se v bubnu pračky opakovaně tvoří příliš mnoho pěny a po vyprání v něm dokonce nějaká zůstane, produkt se z prádla zjevně neoplachuje dostatečně. V takovém případě snižte dávku o čtvrtinu. Moderní pračky z ekologických důvodů redukují spotřebu vody, ale to může vézt k nižší kvalitě vypláchnutí. Řešením je prodloužený program nebo opakované máchání.