V době koronavirové přibývá otrav dětí v domácnosti

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.4.2020   

Doba nuceného pobytu dětí doma zvyšuje riziko otrav. Čisticí a dezinfekční produkty a léky skladujte mimo jejich dosah a při úklidu nemíchejte dohromady odlišné prostředky.

Na problém se zvýšením počtu otrav upozornila belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. Neustálé používání saponátů a výrobků s vysokým obsahem alkoholu nebo s chlorem může vést k nedbalosti při jejich ukládání. Mohou se tak dostat do blízkosti malých dětí. Vhodné je při běžné domácí očistě rukou dávat přednost důkladnému mytí vodou a mýdlem a desinfekční gel nemít neustále na umyvadle a používat jej například jen na nákupech nebo po nich.

Gelové kapsle či tablety do pračky nebo myčky jsou pro děti lákavé svým tvarem, formou i barvami. Čisticí prostředky kupované do vlastních nádob nebo jejich přelévání do lahví od nápojů skýtá vysoké nebezpečí záměny s pitím. Zmást mohou nejen děti, ale i dospělé.

Čisticí produkty mohou dráždit nebo popálit kůži. Dochází k poškození očí, silným nevolnostem, zvracení nebo dýchacím potížím. Požití nebezpečné látky může způsobit vnitřní popálení úst, hrtanu nebo žaludku.

Nemíchejte dohromady různé čisticí prostředky. Jejich účinnost tím rozhodně nezvýšíte. Některé kombinace tvoří nebezpečnou chemickou směs s toxickými výpary. Dávejte proto pozor na míchání kyselých a zásaditých látek.

V případě zasažení kůže nebo oka nebezpečnou tekutinou, gelem nebo práškem, proplachujte postižené místo vlažnou vodou po dobu zhruba deseti minut. Dojde-li k požití, propláchněte důkladně dutinu ústní, nevyvolávejte zvracení a okamžitě zavolejte na Toxikologické informační středisko (TIS) na číslech 224 91 92 93 a 224 91 54 02. Linky jsou k dispozici nonstop. Na internetových stránkách TIS najdete také další důležité informace.

Do kompetence TIS patří otravy jakéhokoliv druhu včetně otrav způsobených léčivy. Daleko lepší variantou je však dbání na preventivní opatření – dodržování dávkování nebo správného uchovávání mimo dosah dětských ruček.

Přihlásit