Nevěřte lžím, sítě 5G za koronavirus nemůžou

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.4.2020   

Symptomy nemoci COVID-19 nejsou důsledkem záření 5G. Jedná se o fámu, lživou zprávu neboli fake news. Bezdrátové sítě 5G jsou modernější a výkonnější než předešlé standardy. Škodlivý vliv na zdraví dosud nebyl potvrzen. 

Na internetu koluje řada hoaxů a dezinformací. Dočtete se například, že respirační problémy, kterými trpí osoby nakažené virem SARS-CoV-2, nejsou projevem infekce, nýbrž důsledkem záření 5G.

Záření prý brání kyslíku navázat se na hemoglobin, což vyvolává plicní komplikace. Koronavirus podle falešných zpráv neexistuje a byl vymyšlen pouze za účelem utajení škod na zdraví způsobených elektromagnetickým polem sítí 5G. Očkovací látky, na kterých se v současnosti pracuje, budou údajně obsahovat implantační mikročipy, které mají sloužit k nepřetržité kontrole obyvatelstva. Žádné z těchto tvrzení se samozřejmě nezakládá na pravdě.

Koronavirus je skutečný. Badatelé již izolovali jeho genetickou informaci a porovnali jej s ostatními viry podobného typu, jako jsou SARS nebo MERS. Zjistili, že virus vznikl přirozenou cestou a není možné jej vyvinout laboratorním způsobem. Nejde tedy ani o chemickou zbraň uniklou z tajné laboratoře, jak hlásají některé nepodložené dohady.

Neexistuje žádná souvislost mezi koronavirem a 5G. Telekomunikační standard mobilní sítě páté generace je pokročilejší variantou již známých 2G, 3G nebo 4G (LTE). Oproti starším standardům se vyznačuje především daleko vyšší přenosovou rychlostí, uživatelům tak mimo jiné přinese rychlejší mobilní internet. Že spojovat neionizující záření sítě 5G s koronavirem není v souladu s ověřenými fakty, dokládá i skutečnost, že se nový koronavirus snadno šíří i v oblastech bez pokrytí 5G sítěmi. 

Žádná z dosud provedených vědeckých studií jednoznačně neprokázala krátkodobý nebo střednědobý vliv elektromagnetického pole mobilních zařízení nebo vysílačů na zdraví (například na vznik rakoviny, poruch spánku, neplodnosti nebo dokonce hypotetického selhání plic). Výzkumy věnující se dlouhodobému působení záření z mobilů stále probíhají.

Podle zprávy zveřejněné na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu je elektromagnetické pole 5G výrazně tlumeno zdivem nebo moderními okny s termoizolací, takže expozice lidí uvnitř budov v blízkosti vysílacích zařízení je prakticky nulová. Důležité je také vědět, že pravidla a normy určené evropskou i českou legislativou k ochraně zdraví před případnými účinky elektromagnetického pole jsou striktně nastaveny a vztahují se také na nejnovější technologie včetně sítí 5G.

Přihlásit