Čističky vzduchu před koronavirem nechrání

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.4.2020   

Mnohé čističky si poradí i s velmi malými mikročásticemi, na účinek proti viru SARS-CoV-2 však žádná testována nebyla. Nelze tvrdit, že nás před pandemickou nemocí ochrání, a neměli bychom na to spoléhat. Při pobytu doma je však vhodná třeba pro alergiky.

Ve Velké Británii se zvýšil zájem o čističky vzduchu, zaznamenala spotřebitelská organizace Which?. Pravděpodobnou příčinou je omezení pohybu v době koronavirové a snaha ochránit se před nemocí v domácím prostředí. Někteří výrobci situace zneužívají a do popisu svých výrobků na internetu zahrnují ochranu před virem SARS-CoV-2. U jiných výrobků je uvedeno, že nejsou testovány na účinek proti koronaviru, ale že zatočí s viry, které jsou ještě menší.

Obecně mají podobné vlastnosti například HEPA filtry. Čistě teoreticky by mohly být vhodné HEPA filtry s účinností 99,85 % a UV lampou. Schopnost vyfiltrovat koronavirus však nebyl u žádné čističky dosud potvrzen. Efekt může být ovlivněn typem HEPA filtru, jeho stavem, velikostí místnosti, kvalitou vzduchu, stářím přístroje nebo oslabenou UV lampou. A hlavně je to stále bez jakékoliv záruky skutečné ochrany. Světová zdravotnická organizace uvádí, že studie o možnostech přenosu nemoci COVID-19 ukazují spíše na přenos kapénkami při osobním styku než na nákazu šířící se vzduchem.

Čistička vzduchu tedy není ochranným prostředkem proti nákaze koronavirem, může však zlepšit kvalitu pobytu doma. Alergiky umí ochránit před zvýšenou prašností, pylovými částicemi nebo kouřem. Čističky s uhlíkovým filtrem částečně zachycují také znečišťující plyny.

Dobrou kvalitu vzduchu v domácnosti lze udržovat různými způsoby. Pravidelně větrejte. Používejte méně přípravků ve formě aerosolu. Při vaření vždy zapínejte digestoř. Větrejte pravidelně koupelnu, zejména po použití sprchy, a také záchod. Nebezpečí alergických záchvatů v důsledku zvyšujícího se množství pylů snížíte pravidelným užíváním léků doporučených alergologem nebo imunologem. Inhalátor mějte vždy u sebe.

Přihlásit