V době pandemie perte na vysoké teploty

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.4.2020   

Při praní v době šíření viru SARS-CoV-2 používejte nejvyšší teplotu, kterou materiál oblečení snese. Na údržbu pračky se hodí pouze k tomu určené prostředky.

V době koronavirové je třeba zacházet s oblečením při praní tak, aby se omezilo riziko přenosu nákazy. I přes mnohé zprávy zatím není jasné, jak dlouho virus skutečně přežívá na textiliích, je však rozumné se chránit. Při zacházení s oblečením, které může být infikované, se nedotýkejte obličeje a po naplnění pračky si umyjte ruce. Vyhýbejte se protřepávání jednotlivých kusů, aby se virus nešířil vzduchem.

Oblečení perte na nejvyšší teplotu doporučenou výrobcem a používejte plnohodnotný program bez zkracování prací doby. Pokud jste si jisti, že materiál svršků snese teplotu 60 °C, aniž by se poškodil, využijte toho. Je-li to možné, lze přidat bělící přípravek jako dezinfekci.

Sportovní oblečení přichází do styku s větším množstvím potu a zvyšuje tak riziko přenosu viru. Mezi praními jej proto noste pouze jednou. Nepoužívejte společné ručníky, perte je často a při teplotě 60 °C.

Veškeré oblečení, které přichází do styku se slinami, močí nebo stolicí, například oblečení kojenců a batolat, může přenášet nákazu, a to nejen koronavirovou. Perte je proto zvlášť a při nejvyšší možné teplotě.

Pračku není nutné zvlášť mýt nebo dezinfikovat, dodržujete-li pravidla správného praní. Pečujte o ni jako obvykle, abyste ji udrželi v dobrém stavu. Dobré čističe praček by měly likvidovat nežádoucí bakterie a mnohé obsahují chlórové přísady. Nepoužívejte však dezinfekční přípravky, které nejsou určeny k péči o pračku, protože ji mohou poškodit.

Samoobslužné prádelny jsou nyní zavřené, ale britská spotřebitelská organizace Which? doporučuje takové zařízení navštívit nejdříve 3 dny po ukončení karantény.

Přihlásit