Mobil může být magnet na koronavirus. Pravidelné čistění je nezbytné

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.4.2020   

Povrch mobilních telefonů se musí pravidelně důkladně čistit, protože se na něm snadno a poměrně dlouho udrží aktivní virus SARS-CoV-2. Na co nezapomínat?

Americká studie z poloviny března zveřejnila hypotézu, že podle teploty nebo vlhkosti prostředí může koronavirus na plastových či nerezových površích přežít až tři dny. Třebaže to není zcela potvrzená zpráva, je lepší být opatrní a pravidelně čistit povrch mobilu, připomněla francouzská organizace UFC-Que Choisir.

Ať si sebepečlivěji umyjete ruce, mohou vaše snahy přijít vniveč následným uchopením telefonu. Proto pečujte o jeho hygienu pravidelně. Nejdříve přístroj vypněte, odpojte jej od nabíječky a vyndejte z pouzdra. Připravte si jakýkoliv čistý hadřík. Hrubší materiál nepoškodí povrch telefonu, ale nejlepší jsou látky z mikrovlákna.

Použijte přípravek bez alkoholu nebo s obsahem 70 % isopropylalkoholu. Nepoužívejte bělidla nebo roztoky s obsahem chlóru. Telefon nesmíte celý ponořit do jakéhokoliv čisticího roztoku ani v případě, že je vodotěsný. Můžete zvolit dezinfikující přípravek určený pro elektroniku, ale vyhněte se aerosolovému spreji. Čisticí prostředky pro domácnost mohou zničit ochrannou vrstvu, která brání vzniku stop po přejetí prstem, kterou některé telefony mají. Na mobily s tvrzeným sklem můžete použít produkt na mytí skla, například u modelů iPhone 11, Xiaomi Mi Note 10, Sony Xperia 5 nebo Samsung Galaxy Note 10.

Hadřík jemně namočte do přípravku nebo do vody s velmi malým množstvím mýdla, vyždímejte jej a očistěte jím mobil ze všech stran. Snažte se, aby vlhkost nepronikla do otvorů telefonu (například do výstupů pro jack, nabíječku nebo sluchátka). Zopakujte postup s dalším hadříkem a čistou vodou. Než mobil znovu zapnete, musí být dokonale suchý.

Stejným způsobem vyčistěte pouzdro telefonu. Silikonové, plastové a dokonce kožené materiály snášejí bez poškození lehce mydlinkovou vodu i následné opláchnutí. Kůži můžete dodatečně ošetřit vyživujícím krémem na kůži.

Přihlásit