Test praček s vrchním plněním 2020

Publikováno v časopise 4/2020

Pračky s vrchním plněním zaberou v koupelně méně místa než ty s předními dvířky. Jak účinně dokážou prádlo vyprat, vymáchat nebo odstředit? To jsme zjišťovali ve spolupráci s laboratoří, kam jsme poslali 15 přístrojů. Dobrá zpráva je, že s odstraněním nečistot si poradila valná většina z nich. Nízké známky jsme ale již tradičně rozdávali za nedokonalé máchání i délku pracích cyklů.

Další pračky na webu

Na www.dtest.cz/pracky naleznete výsledky všech dříve i nově otestovaných modelů (dostupné jsou pro předplatitele). Výsledky od roku 2018 jsou plně porovnatelné s těmi aktuálními. Srovnávat mezi sebou můžete všechny typy praček.

Po pěti letech jsme se zaměřili na modely s vrchním plněním. V tabulce tentokrát najdete spotřebiče s kapacitou bubnu mezi pěti a osmi kilogramy prádla. Veškeré zkoušky probíhají identicky jako v případě rozměrnějších variant s předními dvířky. Oba typy přístrojů podléhají stejnému testovacímu programu, a tak mezi sebou můžete výsledky jednotlivých praček porovnávat.

V laboratoři jsme jako obvykle připravili sérii zatěžkávacích zkoušek, během kterých jsme přístroje naplnili buď bavlněným, nebo syntetickým prádlem. Při testování spouštíme vždy dva základní programy – pro bavlnu a syntetiku, přičemž v obou případech pereme na 40 °C. Pračku naplníme prádlem bílé barvy (trička, kalhoty nebo ručníky). Následně podle kapacity bubnu určíme množství prádla i velikost dávky standardního detergentu. Pračka absolvuje v každém z testovaných programů tři prací cykly, pokaždé s čerstvou várkou prádla.

Přístroje se postupně musely vypořádat s odstraňováním skvrn. Také jsme sledovali, jak účinně dokážou prádlo vymáchat a odstředit. Během testování jsme si dále vzali k ruce stopky a měřili, kolik času zaberou jednotlivé prací cykly. Stejně tak jsme po celou dobu testování zaznamenávali skutečnou spotřebu vody a elektrické energie. Při hodnocení jsme rovněž přihlédli ke hlučnosti spotřebiče i k tomu, jak snadno se ovládá.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky (141 výrobků)
poslední aktualizace: 2.12.2021


Přihlásit