Test hladké mouky 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2020

Pro vámi často poptávaný test mouky jsme vybrali pšeničnou hladkou. V kuchyni totiž nachází nejširší využití, vyloženě nevhodná je snad pouze pro přípravu knedlíků a těstovin. Do laboratoře jsme poslali 14 hladkých mouk z českých supermarketů a sledovali jak jejich bezpečnost, tak výkony. Překvapila nás asi jediná věc: dobrá mouka nemusí být drahá.

Pro test mouky jsme si vybrali pšeničnou hladkou. Proč? Je nejuniverzálnější – můžete z ní vyrobit těsto třené šlehané i kynuté. Zároveň se také hladká mouka nejvíce prodává.

Do testu jsme vyslali 14 hladkých mouk z různých cenových hladin. Vedle nejlevnějších privátních značek jsem otestovali i dražší známá jména a podařilo se nám sehnat i jednu mouku v bio kvalitě. Za většinou vzorků stály české mlýny, ale vyzkoušeli jsme i slovenskou produkci.

 V první části testu jsme se zaměřili na bezpečnost mouk. Kontrolovali jsme, zda neobsahuje nežádoucí mikroorganismy, mykotoxiny a pesticidy. Dobrou zprávou je, že nás v žádném bezpečnostním kritériu mouky nezklamaly.

Druhé část testu byla ryze praktická a sledovali jsme při ní, jak se s moukami pracuje. Vypůjčili jsme si postupy, které používáme v testech kuchyňských robotů. Pomocí jednoho přístroje jsme ze všech mouk připravili těsto kynuté, třené a na palačinky. Těsta se zpracovala za stejných podmínek a pak se za definovaných podmínek z třeného těsta upekl koláč, z kynutého bochánek a z palačinkového palačinky. U hotových výrobků jsme nakonec vyhodnotili vzhled, barvu kůrky a konzistenci střídy. U palačinek nás zajímala jemnost a našlehanost těsta a barva opečených výtvorů.

Se všemi testovanými moukami se nám vždy podařilo dojít k alespoň uspokojivému výsledku. Výrobky z jednotlivých mouk se do sebe lišily, nejzřetelnější rozdíly jsme zaznamenali v objemu koláče či výšce vyklenutí bochánku, nicméně žádný nebyl vyloženě špatný.


Testované výrobky - hladké mouky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Hladká mouka (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.4.2020


Přihlásit