Mytí rukou při epidemii: Je nutný gel, nebo stačí mýdlo?

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.3.2020   

Účinnost gelu na ruce v prevenci proti viru COVID-19 je dána dostatečným obsahem alkoholu a správnou aplikací. Mytí vodou a mýdlem je však zdravější a levnější.

Shrnuli jsme pro vás informace francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir? a španělských kolegů z OCU.

Čistící gel na ruce s obsahem alkoholu není účinnější než mytí vodou a mýdlem. Naopak, je prokázáno, že gel si s bakteriemi a viry poradí hůře než důkladné mytí. Z rukou navíc neodstraní všechny nečistoty, což voda a mýdlo umí velmi dobře. Mikroskopické části čehokoliv na rukou pak mohou být živnou půdou pro šíření virů.

Gel je potenciálně škodlivější než mýdlo, protože se z pokožky nesmývá. Obsah alkoholu ji vysušuje a při opakovaném používání ji muže dráždit a poškodit. Zejména to platí pro citlivou pokožku nebo pro osoby trpící ekzémem. Parfémované gely mohou obsahovat alergenní látky. Je ovšem důležité vědět, že antibakteriální gely nemohou vyvolat bakteriální rezistenci.

Použití gelu je opodstatněné v případě, že voda a mýdlo nejsou k dispozici, a to v případě, že obsahuje nejméně 60 % alkoholu. Doporučuje se aplikovat po každém kontaktu s potenciálně kontaminovaným povrchem, kdy se ruce mohou následně dotknout úst, nosu či očí. Větší riziko skýtají hladké povrchy, na nichž viry přežívají déle, a předměty či plochy, kterých se často dotýká mnoho lidí. Po důkladném omytí mýdlem a vodou je aplikace gelu na ruce zbytečná.

Dodržujte návod k použití určující potřebné množství a délku roztírání. Doporučení výrobce jsou výsledkem výzkumů o optimální účinnosti gelu. Někdy to může trvat déle než důkladné omytí rukou vodou a mýdlem.

Účinek domácích gelů na základě esenciálních olejů nebyl prokázán. Světová zdravotnická organizace zveřejnila návod k výrobě antibakteriálního gelu, ten je však určen primárně lékárnám a mimo laboratorní podmínky může být gel znečištěn jinými látkami z okolí. Vždy je nutné mít na paměti, že účinnost gelu je podmíněna obsahem 60 % alkoholu.

V ochraně před nákazou COVID-19 nespoléhejte na výrobky inzerující antibakteriální účinek, protože jde o virovou infekci, nikoli o bakteriální onemocnění.

Přihlásit