Slavíme Světový den spotřebitelských práv a máme pro vás dárek

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2021 Obsah květnového dTestu

Vydáno: 13.3.2020   

Světový den spotřebitelských práv připadá už od roku 1983 na 15. března. Českým spotřebitelům pomáhá více než 27 let nezávislá spotřebitelská organizace dTest, a to zejména prostřednictvím poskytování objektivních informací a nezávislých testů výrobků a služeb. Kromě toho ročně vyřídíme desetitisíce stížností a dotazů spotřebitelů z nejrůznějších oblastí. Počty stížností naznačují, že lidé hledají kvalitní rady a za svá práva jsou připraveni bojovat.

Testujeme objektivně, nezávisle a bez reklam

Veškeré testy hradíme z financí získaných z předplatného a prodeje časopisu, ve kterém nenajdete žádnou reklamu. Každý předplatitel časopisu dTest tak pravidelně získává nejen kvalitní a ověřené údaje, ale přispívá k tomu, aby mohl časopis i nadále fungovat. dTest je v České republice jeden z mála, který přináší českým spotřebitelům objektivní a nezávislé informace.

V loňském roce jsme provedli více než sedm desítek testů, v rámci nichž jsme otestovali 1740 výrobků. A výběr testovaných produktů byl skutečně široký. Testováním prošly třeba dětské autosedačky, ovocné čaje, travní sekačky, čističe koupelen, ale i pesticidy obsažené v citrusové kůře. Každoročně do testování zařazujeme i domácí spotřebiče, mobilní telefony a kosmetiku. Mezi nejvíce vyhledávané a čtené testy na webu www.dtest.cz patřily ty, které se věnují dětské tematice. V roce 2019 návštěvníci webových stránek nejčastěji pátrali po informacích týkajících se dětských autosedaček (více než 62 tisíc návštěv) či obecně výrobků pro děti (dalších více než 57 tisíc návštěv). Hned v závěsu byl test chytrých hodinek a náramků, test televizorů, test robotických vysavačů, „klasických“ vysavačů a test dětských opalovacích přípravků. Celkem jsme zaznamenali více než sedm milionů návštěv webových stránek s výsledky testů a dalšími užitečnými pomocníky.

Při testování vždy spolupracujeme s certifikovanými a nezávislými laboratořemi. Samotný nákup vzorků, který se nijak neliší od toho běžného nákupu každého z nás, vyjma množství nakupovaných produktů, bývá často zapeklitý. Třeba před testováním zubních past museli naši pracovníci v běžné maloobchodní síti pořídit 80 kusů od každého z 15 testovaných výrobků. Kromě objemného nákupního vozíku se tak museli vypořádat i s nechápavými pohledy prodavačů. Čas od času mohou testování zkomplikovat i živelní katastrofy. Potíže se tak objevily například při dopravě turistických holí do zahraniční laboratoře. Spediční společnosti, která zásilku měla na starost, shořel celý sklad včetně holí. Bylo proto nutné v rekordně krátkém čase udělat nový nákup, všechny vzorky označit příslušnými kódy, zabalit a znovu odeslat. Naštěstí se vše stihlo a škodu pak proplatila pojišťovna.

Spotřebitelská poradna je tu pro vás

Naše spotřebitelská poradna každoročně vyřídí více než čtyřicet tisíc dotazů a stížností veřejnosti a tyto služby poskytuje zcela zdarma. Nejvíce dotazů se stále týká potíží při vyřizování reklamací a také problematických e-shopů. Výjimkou však nejsou ani smlouvy uzavřené po telefonu či při podomním prodeji, kdy spotřebitel zpravidla ani netuší, že nějakou smlouvu uzavřel. Tyto praktiky využívají zejména takzvaní energetičtí šmejdi a cílí na nejvíce zranitelné skupiny osob – na seniory. Mezi další typické problémy, které spotřebitelé s našimi poradci řeší, patří vyúčtování za energie, nedodání objednaného zboží v termínu nebo podmínky pojistných či úvěrových smluv.

Pomáháme najít dohodu ve sporech mezi spotřebiteli a podnikateli

Začněte své stížnosti řešit s námi www.vasestiznosti.cz

dTest nabízí celou řadu služeb od poradenství v oblasti spotřebitelského práva, přes databázi nebezpečných výrobků, vzorové dopisy až po praktické brožury. Spotřebitelská poradna je k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin, a to na telefonní lince 299 149 009 nebo na adrese www.dtest.cz/poradna.

Online na síti

Nejen předplatitelé jsou našim spojencem v úsilí chránit zájmy a práva českých spotřebitelů. Řada lidí sleduje dTest i prostřednictvím sociálních sítí a tímto způsobem nejen získává, ale také předává důležité informace ze spotřebitelské oblasti. Počty sledujících neustále narůstají – třeba na Facebooku nás aktuálně sleduje 130 tisíc uživatelů, na Instagramu pak téměř 6,5 tisíce lidí.

Všem předplatitelům, ale i těm, kteří rádi navštíví webové stránky nebo využijí služeb poradny, děkujeme za přízeň. A jako malý dárek ke Světovému dni spotřebitelských práv (15. března) zpřístupníme veřejnosti zdarma na celý den výsledky testů papírových kapesníčků, ovocných kapsiček a tabletů.

Výsledky testů budou dostupné z těchto odkazů:


Přihlásit