V bambusovém nádobí našli plasty. Recyklovat se nedá

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.2.2020   

Některé bambusové nádobí obsahuje plasty, při zahřátí uvolňuje toxické látky a není biologicky rozložitelné ani recyklovatelné.

Ve Francii bylo staženo z trhu několik druhů bambusového nádobí včetně talířků a misek pro malé děti. Podle Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitele a potírání podvodů (DGCCRF) byly důvodem „migrace nežádoucích látek do potravin“ a „chemické riziko“. Zatímco dřevěné předměty mohou být snadno vyrobeny z jednoho kusu, bambus se zpracovává v podobě vláken nebo prášku, které jsou nejčastěji spojeny melamin-formaldehydovou pryskyřici. Ta je sice za normálních podmínek neškodná, ale v horší kvalitě může uvolňovat chemikálie. Když jejich množství přesáhne povolené hodnoty, melamin škodí ledvinám a formaldehyd má karcinogenní účinek.

Melamin-formaldehydová pryskyřice podle zpráv francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir špatně snáší teplo. Teplý nebo dokonce horký nápoj proto do bambusového hrnku nepatří a je zcela nevhodné používat bambusové výrobky v mikrovlnné troubě. Testy německého federálního ústavu pro posuzování rizik (BfR) provedené na 228 typech bambusových pohárků ukázal, že u tekutin nad 70 °C byly evropské limity pro uvolňování toxických látek překročeny v 35 % případů. Množství uvolněného melaminu roste se stoupající teplotou nebo kyselostí nápoje, proto by se z bambusové nádoby neměly pít ani bublinkové nápoje.

Výzkum a kontroly výrobců, dovozců a distributorů bambusových předmětů, které v roce 2013 provedlo DGCCRF, odhalily anomálie u 13,8 % výrobků. Nařízení týkající se zpracování bambusového prášku však nejsou, neupravuje ho ani evropská vyhláška o materiálech a předmětech přicházejících do styku s potravinami. Rakousko tento problém vyřešilo omezením prodeje bambusového nádobí.

Bambusové nádobí není ani snadno recyklovatelné, ani biologicky rozložitelné, jak se může na první pohled zdát. Ve všech případech bez rozdílu se totiž jedná o předměty s obsahem syntetické pryskyřice. Průzkum italské spotřebitelské organizace Altroconsumo ovšem ukázal, že většina výrobců na obalech uvádí jako složku pouze bambus a zákazníci pak věří, že kupují zcela přírodní zboží. Není to pravda. Melaminovou pryskyřici nelze oddělit od bambusových vláken nebo prášku, proto bambusové nádobí končí na skládce nebo ve spalovně. Je-li na výrobku jakékoliv označení o možnosti recyklace, je nepravdivé a klame spotřebitele.

Dbejte, aby vaše bambusové nádobí nepřicházelo do styku s teplými potravinami nebo nápoji. Nezahřívejte ho, nepoužívejte ho v mikrovlnce. Dejte obecně přednost nádobám ze skla, nerezové oceli nebo porcelánu. I polypropylenové nádoby jsou vhodnější volbou.

Přihlásit