Ochrana osobních údajů na Messenger Kids posílila

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.2.2020   

Facebook představil aktualizace ochrany osobních údajů pro svou dětskou mobilní aplikaci. Změny mají rodičům poskytnout širší a snazší přistup k online aktivitám dětí.

Aplikace Messenger Kids byla spuštěna v prosinci 2017 (psali jsme na https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6343/messenger-pro-deti-berme-s-rozvahou) Je určena dětem ve věku 6–12 let, kterým přísluší zvláštní ochrana podle amerického federálního zákona o ochraně osobních údajů (COPPA). V lednu 2018 se na Facebook obrátilo více než 100 odborníků s oficiální žádostí o zastavení jejího provozu, jelikož malé děti se neumí orientovat v složitosti online vztahů, které často vyvolávají problémy i mezi staršími uživateli.

V červenci 2019 Facebook oznámil programovou chybu, která dětem umožňovala chatovat s cizími lidmi bez vědomí rodičů. Součástí skupinových chatů se tak mohly stát dospělé osoby, které nebyly schváleny rodiči všech zúčastněných dětí. Společnost chybu opravila a informovala o problému rodiny, kterých se mohl týkat.

Nyní Facebook posiluje možnosti rodičovské kontroly. Opatrovníci nově uvidí historii chatu svých dětí za posledních 30 dnů včetně obrázků a videí. Aplikace je bude informovat pokaždé, když dítě zablokuje jiného uživatele nebo nahlásí problém Facebooku, a to včetně důvodů, které při tom uvede. To vše bude na novém rodičovském panelu, jenž je součástí facebookového účtu dospělého, protože děti do 13 let nesmí mít vlastní účet. Panel umožňuje zjistit, z jakého zařízení se dítě k Messenger Kids připojí, a vzdáleně jej podle uvážení odhlásit.

Rodiče mohou požádat Facebook o stažení všech informací, které aplikace o dítěti obsahuje, včetně kontaktů, odeslaných a přijatých zpráv, obrázků a videí. Podle Facebooku byly přidány informace o shromažďování, používání, sdílení, uchovávání a mazání údajů.

Facebook aktualizuje zásady ochrany dětských osobních údajů, ale podle Americké spotřebitelské organizace Consumer Reports jejich nové znění stále vyvolává otázky ohledně využívání dat. Není totiž zcela jasné, kdo přesně má přístup k informacím o dětských uživatelích. Přetrvávají zmínky o blíže neurčených třetích stranách a Facebook si vyhrazuje právo na sdílení dat v rámci skupiny svých společností, ale nevysvětluje, proč potřebuje data právě nejmladších uživatelů.

Rodiče mají 90 dnů na seznámení s novinkami. Poté je jen na nich, zda aktualizované podmínky přijmou.  Změny se týkají i poučení o ochraně dětských osobních údajů a vysvětlení, jak a s kým sdílet data.

Přihlásit