Jak vybrat doplňky stravy s kyselinou listovou

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 24.2.2020

Doplňky stravy s kyselinou listovou doporučují zdravotníci zejména ženám v těhotenství. Vitamín B9 či folát nebo kyselina listová ale plní důležitou funkci v každém lidském organismu. Proto je důležité dbát zejména na pestrý jídelníček a až při zvýšené potřebě sahat po tabletkách.

Jako folát se označuje přirozená forma vitamínu B9. Vyskytuje se hojně v běžných potravinách, jako jsou například játra (330 – 580 μg/100), arašídy (246 μg/100), slunečnicová semena (238 μg/100), listová zelenina (špenát, salát, chřest, kapusta, brokolice – 65 až 150 μg/100), luštěniny (cizrna, sója, čočka – 110 až 180 μg/100), vlašské a lískové ořechy (90 až 100 μg/100), avokádo (81 μg/100), pečivo (65 μg/100), vejce (44 μg/100).

Vitamín B9 v syntetické podobě, který se nachází v doplňcích stravy, se nazývá kyselina listová. K dostání jsou tyto výrobky volně v běžné prodejní síti lékáren či drogistických řetězců, lze jej zakoupit také online. Výrobci uvádějí informaci o obsaženém množství účinné látky, které jsou povinni dodržet.

U většiny testovaných výrobků se uvádí množství kyseliny listové v mikrogramech v jedné tabletě. Je však třeba obezřetnosti, někdy se celkové množství účinné látky může uvádět v tzv. doporučené denní dávce, která může být větší než 1 tableta denně.

Doporučená denní dávka pro dospělé je 400 μg.

Doporučená denní dávka pro těhotné a kojící ženy je 600 až 1000 μg.

Jak je to s béčky?

Vitamíny skupiny B neboli B-komplex. Jde o vitamíny rozpustné ve vodě, které mají významný vliv na fungování lidského organismu. Všechny se vyskytují v droždí, to však běžně pro člověka nepřestavuje významnou potravinu. Metabolické účinky vitamínů skupiny B se navzájem ovlivňují a propojují. Málokdy má člověk nedostatek pouze jednoho vitamínu z celé skupiny.

Vitamín B1 neboli thiamin. Nachází se také ve vepřovém mase, rybách, obilovinách a luštěninách. V těle se dlouhodobě neukládá, je proto potřeba jej stále přijímat spolu s potravou. Působí mj. proti únavě. Nedostatek vitamínu B1 způsobuje nervové poruchy. Nelze se jím předávkovat, přebytky se vylučují močí.

Vitamín B2 neboli riboflavin. Vyskytuje se například v mase, mléku a mléčných výrobcích i v zelenině, vejcích a celozrnných obilovinách. Jeho nedostatek většinou souvisí s nedostatkem ostatních vitamínů skupiny B. Vylučuje se močí.

Vitamín B3 neboli niacin či kyselina nikotinová. Je potřeba jej stále přijímat v potravě. Do těla jej běžně dostáváme spolu s masem, tuňákem, vejci, listovou zeleninou, luštěninami či celozrnnými obilovinami. Používá se při snižování cholesterolu v krvi a léčbě vysokého krevního tlaku.

Vitamín B5 neboli kyselina pantothenová je významným prvkem například při metabolismu sacharidů a tuků. Uvádí se jeho příznivý vliv na zlepšení kvality nehtů, vlasů a pokožky. Nachází se podobně jako většina béček v běžných potravinách, nejvíc je zastoupen ve vnitřnostech, mase, luštěninách a celozrnné mouce. Vylučuje se močí.

Vitamín B6 neboli pyridoxin, pyridoxol, pyridoxal či pyridoxamin. Je rozpustný ve vodě, vylučuje se močí, je třeba jej stále přijímat v potravě. Jeho množství klesá s tepelným zpracováním. Dobrými zdroji B6 jsou například vejce, droždí, ryby, banány, listová zelenina, avokádo, ořechy a celozrnné obiloviny. Vyšší příjem vitamínu se doporučuje lidem s vyšším přísunem bílkovin.

Vitamín B7 neboli biotin či vitamín H. Je důležitý pro metabolismus aminokyselin a mastných kyselin a rozpouští se ve vodě. Bohaté zdroje biotinu představují kuřecí játra, droždí, vařená vejce, žloutek, čočka či ořechy. Případy nadbytku tohoto vitamínu nejsou známy.

Vitamín B9 neboli kyselina listová, folát či folacin. Účastní se na syntéze DNA a na procesech buněčného dělení. Jde o důležitý vitamín pro těhotné ženy. Nachází se také v játrech, listové zelenině, celozrnných obilovinách, masu, vejcích a luštěninách. Je rozpustný ve vodě, přebytky tělo vylučuje močí.

Vitamín B12 neboli kobalamin. Hraje důležitou roli v krvetvorbě a ve vývoji centrální nervové soustavy v dětském věku. Ukrývá se v běžných potravinách jako je rybí maso, žloutek, mléko či sýry. Člověk si vytváří zásoby B12 v játrech. Nedostatek vitamínu u kojenců vede ke zpomalení psychomotorického vývoje.

Databáze testovaných výrobků

Doplňky stravy s kyselinou listovou (20 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2020


Přihlásit