Jak vybrat rostlinné alternativy masných výrobků

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2021 Obsah říjnového dTestu

Aktualizováno: 24.2.2020

Nabídka rostlinných náhražek masných výrobků určených veganům a vegetariánům se neustále rozšiřuje. Základní indikátor kvality masných výrobků – obsah masa – v jejich případě chybí, proto je třeba věnovat při výběru pozornost jiným parametrům.

Náhrady masných výrobků jsou vždy postaveny na bázi nějaké bílkoviny. Nejčastěji se můžeme setkat s bílkovinami luštěnin, zejména sóji a hrachu, kombinované například s proteinem z obilovin, typicky pšenice. Směs bílkovin různých druhů pomáhá kompenzovat přirozenou výživovou neplnohodnotnost rostlinných bílkovin. Ta je způsobena deficitem určitých esenciálních aminokyselin – látek důležitých pro fungování těla, které musí organizmus přijímat z potravy. Každé bílkovině chybí jiné aminokyseliny a ve směsi lze chybějící látky doplnit. Kromě množství bílkovin je dobré sledovat i jejich druhy. Sójová a pšeničná bílkovina mohou škodit alergikům a celiakům. V některých výrobcích lze také narazit na vaječné bílkoviny a jsou tak vhodné jen pro vegetariány. 

Informaci o celkovém obsahu bílkovin naleznete v tabulce výživových údajů. Ve skutečných masných výrobcích se obsah bílkovin pohybuje nad 13 % a řada rostlinných alternativ s nimi dokáže držet krok.

Rostlinné a skutečné masné výrobky se liší i obsaženým tukem. Veganské a vegetariánské výrobky často obsahují řepkový, slunečnicový případně kokosový olej. Výsledkem je odlišná struktura tuku, především nižší podíl nasycených mastných kyselin.

Při nákupu vegetariánských a veganských masných výrobků je třeba počítat s vyšším počtem ingrediencí, než u běžných uzenin. Časté jsou rostlinné barvicí a ochucující extrakty a zahušťovadla. S jejich přítomností je třeba se smířit, jelikož jsou důležité pro dosažení masu podobné struktury a chuti. Přesto se - alespoň prozatím - zdá, že napodobit zcela věrně vzhled, chuť a vůni masa je obtížné. Rozdíly jsou však méně patrné, když se rostlinné párky a burgery konzumují s oblohou.

Databáze testovaných výrobků

Rostlinné alternativy masných výrobků (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2020


Přihlásit