Test rostlinných alternativ masných výrobků 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2020

Nabídka speciálních potravin pro vegetariány a vegany proniká i do běžných obchodů. Své rostlinné dvojníky dostaly nejen jogurty, pudinky nebo mléko, ale také párky nebo burgery. Jedenáctku alternativ k masným výrobkům jsme vyslali do laboratoře. Měřili jsme obsah živin, pátrali po nežádoucích látkách a také jsme je ochutnali. Zakousnout se můžete bez obav, ale je možné, že vás svou chutí zklamou.

V posledních letech se na trhu objevuje stále víc veganských a vegetariánských alternativ k různým živočišným výrobkům. Rozhodli jsme se na tuto situaci zareagovat a přinášíme test rostlinných párků a burgerů.

Do laboratoře jsme poslali 11 vzorků veganských a vegetariánských masných výrobků, abychom zjistili, jak moc se blíží svým předlohám. Chemické analýzy se zaměřily na obsah bílkovin, tuku, složení mastných kyselin i nežádoucí pesticidy. Senzorická analýza zas ověřila, zda rostlinné „maso“ uspokojí chutě zákazníků.

Test nepřinesl žádné nepříjemné překvapení. Řada výrobků dokázala množstvím bílkovin i tuku držet krok se skutečnými masnými výrobky, ale samozřejmě jsme narazili i na výjimky. Naměřené hodnoty také v několika případech ukázaly na potíže s přesností výživových hodnot.

Velmi dobře dopadlo pátrání po nežádoucích látkách. Rostlinné párky a burgery představují vcelku pestrou směs různých ingrediencí – rostlinných bílkovin, koření a ochucujících extraktů. Suroviny pocházejí z celého světa, proto nás zajímalo, zda vyhovují evropským standardům bezpečnosti potravin. Rezidua pesticidů jsme odhalili pouze v jediném případě. Nežádoucí mikroorganismy – plísně, kvasinky a bakterie Escherichia coli a Listeria – jsme nenašli v žádném vzorku.

Nejnáročnější zkouškou v testu se ukázalo být senzorické hodnocení. Výrobky jsme záměrně předložili hodnotitelům z řad běžné populace, abychom zjistili, jak moc se jim podařilo vzhledem, konzistencí, chutí a vůní přiblížit masným produktům. Výsledky nebyly příliš valné, nejčastěji padaly dostatečné známky. Obecně měly rostlinné párky a burgery největší problémy s konzistencí a nevyváženou chutí.


rostlinné burgery (porovnat)

rostlinné párky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Rostlinné alternativy masných výrobků (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2020


Přihlásit