dTest: Ovocné přesnídávkové kapsičky – rychlá svačinka s vysokým podílem cukru

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 13.2.2020   

Ovocné přesnídávky v malém praktickém balení jsou stále oblíbenější. Oceňují je nejen maminky s malými dětmi, ale často po nich sáhnou i dospělí. Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat 11 přesnídávek a většina si odnesla dobré hodnocení. Obecně se však doporučuje konzumovat je spíše omezeně, a to kvůli vysokému podílu cukru.

Do laboratorního testování dTest zařadil přesnídávky známých značek i privátních obchodních řetězců. Jelikož drtivá většina testovaných kapsiček patří do kategorie potravin pro malé děti, soulad s požadavky na složení, označování a stanovení limitů pro některé látky se porovnával s příslušnou vyhláškou.

„Na celkovém hodnocení testovaných výrobků se odrazil podíl vitamínu C, podíl cukru
a soli, případný obsah mykotoxinů, pesticidů a těžkých kovů a nakonec také obal
a informace na něm uvedené,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Většina kapsiček se obešla bez přidaného cukru, i tak byl ale jeho celkový podíl poměrně vysoký. Nejvíce cukru, téměř 15 gramů na 100 gramů výrobku, obsahovala přislazovaná Ovocná přesnídávka Hello s banány. O mnoho lépe na tom nebyly ani přesnídávky Nestlé NaturNes Banán Jablko a Kubík Ovocná kapsička banán-jablko, kde přitom nebyl žádný přidaný cukr, ale pouze ten, který se přirozeně vyskytuje v obsaženém ovoci. Do hodnocení cukru se promítl i podíl sacharózy v celkovém cukrovém úhrnu.

U ovocných přesnídávek je problematické doslazování některých produktů, zvláště s ohledem na to, že jsou primárně určeny dětem už od ukončeného 4. měsíce věku. Výživa v raném období je totiž pro budoucí vývoj dítěte klíčová a rodiče by se měli snažit předcházet návyku dítěte na příliš sladké chutě, který může později vést k nadváze, obezitě a dalším onemocněním souvisejícím s nevhodným stravováním.

Většina testovaných vzorků uváděla vitamín C ve složení na obale, dTest proto zjišťoval, kolik se ho reálně v přesnídávkách nachází. Zcela bez vitamínu C byl oproti informaci na obalu výrobek Rossman babydream Apfel & Banane. O mnoho víc jej nebylo ani v kapsičce dm baby love. Žádné „céčko“ nenabídla ani přesnídávka Ovko Apple Carrot Banana, ta jej ovšem ani neslibovala.

Laboratorní analýzy se zaměřily i na to, zda výrobce nepoužil zaplísněné suroviny. Plíseň je možné zjistit prostřednictvím toxinu s názvem patulin, který vytvářejí různé typy plísní napadající ovoce. Nejvýznamnější zdroj patulinu pro člověka představují právě jablka, která byla základním kamenem všech testovaných přesnídávek. „Druhým sledovaným toxinem, který poškozuje ledviny, snižuje imunitu a má karcinogenní účinky, byl ochratoxin A. Ani jeden z toxinů nebyl v laboratoři odhalen, všechny výrobky tedy v této kategorii obdržely velmi dobrá hodnocení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová.

Se stejně pozitivním výsledkem dopadlo i pátrání po těžkých kovech, konkrétně po cínu, olovu či kadmiu. Žádný z uvedených těžkých kovů nebyl v přesnídávkách nalezen. Na významný problém dTest nenarazil ani v případě zjišťování reziduálních pesticidních látek. Čtyři z testovaných výrobků navíc pocházely z ekologického zemědělství, proto byly hodnoceny ještě přísněji. Zbytky pesticidů carbendazimu a benomylu se objevily pouze u přesnídávky Hello Ovocná přesnídávka s banány, avšak v podlimitním množství.

Dobře dopadlo i posuzování obalů. Body navíc si odnášely výrobky s biocertifikací, vyšším podílem ovoce a ty, které na obale správně deklarovaly hodnoty vitamínu C
a cukru. Případné rozdíly mezi uvedenými a naměřenými hodnotami byly buď ve spotřebitelův prospěch, nebo se pohybovaly v rámci tolerované hladiny.

Z jedenácti testovaných přesnídávek si 9 odneslo dobré hodnocení, dvě uspokojivé.
U těch se body strhávaly za chybějící vitamín C, vyšší podíl cukru či deklarovaný obsah ovoce.

Kapsičkové ovocné přesnídávky jsou ve většině případů nabízeny v obalu zvaném doypack. Přestože je tento typ balení se šroubovacím uzávěrem velice praktický, otázky visí nad jeho následnou recyklací. Samotný sáček se zpravidla skládá z více různých materiálů, a proto není možné jej recyklovat. Z celého obalu tak do tříděného odpadu patří pouze plastové víčko.

Kontakt pro média:
Lucie Přinesdomová, prinesdomova@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit