Toyota a Honda hlásí problémy s funkčností airbagů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.2.2020   

6 milionů vozů japonských značek může mít nefunkční airbagy. Obě společnosti svolávají do servisů auta prodaná mimo Evropu, nejvíce ve Spojených státech.

Podle Toyoty se problém týká zhruba 3,4 milionů vozů modelů Corolla (rok výroby 2011–2019), Matrix (2011–2013), Avalon (2012–2018) a Avalon Hybrid (2013–2018), z nichž 2,9 milionu bylo prodáno v USA. Příčinou je vada v elektronickém řídicím systému, kvůli které by se airbagy při dopravní nehodě nespustily nebo by se otevřely jen částečně. Podle italské organizace Altroconsumo již závada v USA měla smrtelné následky.

Ač se podle vyjádření firmy problém nevztahuje na evropský trh, může se týkat individuálně dovezených vozů z jiných částí světa. Majitelé budou informováni do konce března, ale na amerických webových stránkách Toyoty lze snadno zjistit, zda se varování týká i vás. Stačí zadat VIN, sedmnáctimístný kód sestávající z číslic a písmen, který najdete v dokladech vozidla nebo na výrobním štítku.

Podobný problém ohlásila i automobilka Honda. V řadě jejích vozů vyrobených v letech 1996–2003 pod značkami Honda a Acura může být vadný vyvíječ plynu. Ten může v případě nehody vytvořit v airbagu příliš vysoký tlak, který vyvíječ roztrhne. Do prostoru auta tak mohou vniknout kovové úlomky a způsobit vážné zranění nebo smrt. Další informace najdete na českém webu Hondy, kde můžete také prostřednictvím kódu VIN ověřit, zda se problém týká i vašeho auta.

Problém s bezpečností airbagů mohou mít rovněž mimoevropské vozy značek Fiat Chrysler, Kia, Mitsubishi nebo Hyundai, které mají stejné dodavatele jako Toyota a Honda.

Přihlásit