Jak vybrat dětské přísady do koupele

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.1.2020

Dětské přísady do koupele promění během pár chvil napuštěnou vanu v lázeň plnou zábavy. V drogériích nebo hypermarketech běžně narazíte na přípravky měnící barvu, vůni nebo konzistenci vody. Mají vůbec něco společného? Ano, děti jsou jimi nadšené, zatímco rodiče si vyčítají, že se k nákupu nechali přemluvit.

Hned na úvod tak doporučujeme, abyste se pokud možno podobným výrobkům vyhnuli a vůbec je nekupovali. V případě, že se jim rozhodnete dát šanci, mějte oči dokořán a nakupujte s rozmyslem. Pozornost při výběru věnujte zejména informacím o produktu, instrukcím k přípravě koupele i doprovodným varování.

Prevence především

  1. Při nákupu dobře zvažte, zda vaše dítě takovou koupel skutečně „potřebuje“.
  2. Pokud výrobek zakoupíte, buďte přítomni přípravě koupele a dohlédněte na to, jaké množství přípravku se použije.
  3. Zejména v případě slizových koupelí doporučujeme obléci dětem kvůli ochraně intimních partií plavky.
  4. Při koupeli nenechávejte děti ani chvilku bez dozoru.
  5. Během koupele hlídejte, aby děti nevstávaly (riziko uklouznutí), a stejně tak dohlédněte na dodržení maximální doporučené doby koupele (většinou max. 20 minut).
  6. Zamezte tomu, aby se přípravek dostal dětem do očí, jako vhodná pomůcka můžou posloužit plavecké nebo potápěčské brýle.
  7. Hlídejte, aby děti přípravek vědomě či omylem nepozřely.
  8. Po koupeli děti důkladně omyjte a dohlížejte na ně při vylézání z vany.
  9. Sliz je možné rozpustit v menším množství například ve vaničce a nechat ho dětem na hraní – tím sice částečně ulevíte jejich pokožce, zbytečná zátěž pro životní prostředí tím ale neodpadne.
  10. Vyvarujte se pravidelného používání, zábavnou přísadu do koupele můžete zkusit zaměnit třeba za napuštěnou vanu plnou hraček do vody.

Zase ty etikety

Obecně vzato lze doporučit, aby na vodní radovánky i přípravu koupele vždy dohlíželi dospělí. Ti by si také měli pozorně pročíst etiketu a nasypat doporučené množství přípravku do uvedeného objemu vody. Pokud to necháte na dětech, snadno se stane, že za účelem většího efektu použijí mnohem více přípravku, než je záhodno. To se pak může neblaze projevit třeba kožní reakcí nebo nechtěně obarvenou koupelnou.

Na etiketě bychom se pak v ideálním případě měli také dočíst, jakou teplotu vody zvolit, nebo jaká je maximální doporučená doba koupele. Důrazně doporučujeme, abyste žádnou z instrukcí či varování neignorovali. Náš test ukázal, že varování upozorňující na vznik extrémně kluzkého povrchu nebo možného podráždění očí nelze nebrat vážně. V žádném případě proto nekupujte příslovečného zajíce v pytli – dostatek informací je prvním předpokladem pro kvalitní produkt.

Podle evropského nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích musí být na etiketě čitelně uvedeny následující údaje:

  • informace o výrobku (v češtině)
  • jméno a adresa výrobce/prodejce
  • obsah/hmotnost
  • datum spotřeby/minimální trvanlivosti
  • speciální výstrahy a upozornění (v češtině)
  • instrukce k použití (v češtině)
  • číslo šarže
  • seznam ingrediencí (INCI list)

Méně je někdy více

Děti by za koupel přesně podle svého gusta nejspíš označily takovou, která je hodně barevná i voňavá a může se pochlubit doprovodným vizuálním efektem. Čím křiklavější barvu nebo specifičtější strukturu ovšem přípravek slibuje, tím víc se jeho složení vzdaluje ideálu. Speciální efekty totiž často zapříčiňují látky, které nejsou potřebně šetrné k citlivé dětské pokožce nebo životnímu prostředí. Mezi ty patří třeba alergeny,azobarviva nebo polyakryláty, mikroplasty, PEG a amoniové sloučeniny.

Seznam 26 alergenů: Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl salicylate, Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde, Isoeugenol, Anisyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Citronellol, Farnesol, Hexyl cinnamaldehyde, Lilial/Butylphenyl methylpropional, d-Limonene, Linalool, Methyl heptine carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one, Oak moss, Tree moss

Raději bez!

  • I v případě dětských přísad do koupele platí, že výrobce musí uvádět, pokud je v produktu obsažena některá z látek spadajících na seznam 26 nejběžněji se v kosmetice vyskytujících alergenů (soupis látek přikládáme v samostatném boxu).
  • Azobarviva tvoří asi 70 % všech vyrobených syntetických barviv a některá z nich jsou registrovaná jako potravinářská barviva. Výrobci několika testovaných přípravků uvádějí, že výrobek obsahuje pouze potravinářská barviva, čímž pravděpodobně naznačují, že jsou zcela neškodné. Podle výzkumů ovšem můžou některá azobarviva vyvolat alergické reakce.
  • Mikroplasty je obecné označení pro úlomky plastů o velikosti do 5 mm, které se mohou dostat do vody, půdy nebo vzduchu jako součást znečištění. Pokud vaše ratolest holduje lesku a třpytkám, pozor na to. Součástí třpytivé koupele mohou být i malé kousíčky plastu, které se po vypuštění vany dostanou do spodních vod a zbytečně tak zatíží životní prostředí.
  • Sloučeniny PEG mohou oslabovat kožní bariéru, čímž usnadňují pronikání dalších nežádoucích látek. Někdy bývají obsaženy i ve sprchových gelech. Při jejich použití je ale pokožka nežádoucím vlivům vystavena po výrazně kratší dobu (v koupelové směsi jsou děti přeci jen „naložené“ po několik desítek minut). V rámci INCI listu na ně můžete narazit třeba v podobě PEG-400, polyethylenglykolové sloučeniny.
  • Slizové koupele v sobě shodně obsahují buď polykarboxyláty nebo polyakryláty, na jejichž bázi je tento typ koupelových přísad vyráběn. V obou případech se jedná o látky, které nejsou šetrné k citlivé dětské pokožce ani životnímu prostředí.

Optikou vlivu na životní prostředí se jedná o zcela nadbytečné produkty. Jak už zaznělo v úvodu – uděláte nejlépe, pokud se jim úplně vyhnete. Pro lepší představu si proti sobě na pomyslné váhy stačí postavit několik desítek minut koupele oproti neúměrně vysoké spotřebě vody (příprava koupele, důkladné osprchování dětí i úklid koupelny) a negativnímu vlivu na kvalitu spodních vod.

Koupele všech barev i konzistencí se totiž po krátké kratochvíli musí vypustit, čímž se dostávají do odpadních vod. Poté, co projdou čističkou odpadních vod, se z nich stanou takzvané kaly. Ty se pak podle množství obsažených škodlivin mohou používat při hnojení polí, na výrobu kompostů nebo se uloží na skládky či spálí. Sečteno podtrženo – ať skončí přísady do koupele kdekoliv, je jasné, že tím přírodě radost neudělají.

Výrobcova výhybka

Někteří výrobci varují v příbalových letácích nebo na obalech před příliš dlouhým koupáním. Jiní zas uvádějí, že jejich produkt není určen pro kontakt s citlivou pokožkou. Zároveň jsou však přípravky často opatřeny „razítky“ svědčícími o dermatologickém testování nebo tvrzením, že neobsahují žádné dráždivé, parfemační či konzervační látky. Tato nesourodá směs informací pak na spotřebitele zákonitě působí matoucím dojmem. Mějte proto na paměti, že informacím na obalech dětských přísad do koupele nelze věřit beze zbytku.

Různé deklarace

Ačkoli podle definice uvedené v evropském nařízení č. 1223/2009 patří mezi kosmetické přípravky i přísady do koupele, někteří z výrobců deklarují produkty určené dětem jako hračku. V tomto případě jim to ale naše legislativní úprava povoluje. Dětské přísady do koupele totiž nemají na rozdíl od běžných kosmetických přípravků čisticí ani pečující funkci.

V čem je tedy mezi deklarovaným kosmetickým přípravkem a hračkou rozdíl? Zjednodušeně řečeno každý z produktů je regulován jiným evropským nařízením a musí splňovat jiné podmínky pro uvedení na trh. Zatímco kosmetický přípravek poznáte s jistotou podle povinně uváděného složení (INCI listu), hračka musí být viditelně označena symbolem CE (často doprovozeným přeškrtnutým miminkem značícím nevhodnost pro děti mladší tří let). Tímto označením výrobce prohlašuje, že produkt plně podléhá platným požadavkům směrnice Evropského parlamentu 2009/48 o bezpečnosti hraček.

Během testování jsme u většina přípravků na složení narazili. Dva ho však zcela postrádaly a další dva ho pak neuváděly v úplném znění – což lze ze strany výrobců částečně vnímat jako alibismus. Pokud při nákupu padnete na produkt bez INCI listu, raději se mu vyhněte.

Databáze testovaných výrobků

Dětské přísady do koupele (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Přihlásit