Květiny a floristika

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2020

Květiny provázejí celý život člověka. Lidé se jimi obdarovávají nejen k narozeninám či výročím, ale například i k svátku svatého Valentýna, který si připomínáme v polovině února. Jaké květiny aktuálně „letí“? Jsou Češi ve výběru květin konzervativní nebo se umějí i „odvázat“?

Jak na reklamaci květin

Když koupíte květinu, která nepřežije jediný den, není třeba házet flintu do žita a květinu do koše. Jako spotřební zboží ji můžete reklamovat. Záruční doba u většiny spotřebního zboží činí 24 měsíců. Jelikož by řezaná květina přečkala tento časový úsek maximálně tak v sušené podobě, stanovil zákonodárce výjimku: vyplývá-li to z povahy věci, 24měsíční záruka se nepoužije.

Občanský zákoník záruční dobu u květin neupravuje. To ale neznamená, že by vám prodejce mohl předat prakticky cokoliv. Pokud si odnesete domů květinu, která od začátku jeví známky nadměrného chřadnutí, reklamujte ji. K podání reklamace nepotřebujete paragon. Přesto je lepší, abyste si ho vzali, a mohli tak snadno prokázat, že jste u prodejce květinu zakoupili a kdy se tak stalo. Prodejce by měl vaši reklamaci zaevidovat a sepsat s vámi reklamační protokol. Kromě výměny za novou květinu můžete požadovat přiměřenou slevu. Není-li možné květinu vyměnit, máte právo na vrácení peněz. U některých prodejců se můžete setkat s tím, že na květiny poskytují smluvní záruku v řádech několika dnů. V takovém případě doporučujeme se odkázat na reklamační řád či další dokumenty, ve kterých je záruka zakotvena.

Jiný postup nastane u reklamace pokojových rostlin, jako jsou orchidej, kaktus nebo například palmička. Na ty se vztahuje zákonná 24měsíční záruka. Prodejce ovšem může reklamaci zamítnout, dojde-li k závěru, že vada byla způsobena špatnou péčí.

Čerstvé květiny potěší bez ohledu na věk či pohlaví snad každého. Zvyk dávat je jako dar přišel do českých zemí pravděpodobně ve třináctém století, kdy si tento obyčej staří Slované osvojili od byzantských kněží. Darování květin tak již více než osm set let symbolizuje úctu a lásku k druhým.

Květiny nás ostatně provázejí takříkajíc „od kolébky až po hrob“. Bývají obvyklým darem k narození miminka, narozeninám, výročím i dalším významným událostem, například promocím. A záplava květin se obvykle objevuje i na pohřbu – coby vzdání úcty zesnulému.

Minirozhovor s odborníkem

Jaké květiny jsou aktuálně „v kurzu“, ve kterém období je o ně největší zájem nebo které květy je vhodné kombinovat a které se k sobě naopak nehodí, jsme se ptali Ing. Jiřího Horáka, předsedy Svazu květinářů a floristů ČR, a Kláry Franc Vavříkové, která je v témže svazu místopředsedkyní pro floristickou sekci.

Jaké květiny při obdarovávání v Česku v současné době vedou?

Stále je nevyhledávanější kytice z řezaných květů. Na oblibě získává míchaná kytice, kde jsou zastoupené rody jako Rosa, Gerbera, Chrysantemum či Alstromerie (alstremerka či boubelka, dříve řazená do čeledi liliovitých, pozn. red.).

O jaké květiny naopak zájem moc není a proč?

Do prodeje se promítá sezónnost. Podle období se tedy zvyšuje či snižuje zájem o květiny, které mu odpovídají. Například v podzimním a zimním období před Vánoci je nízký zájem o primule. Naopak po Novém roce zájem o jarní hrnkovou květinu rapidně narůstá. A nejvíce se jich prodá v období dubna a května, kdy graduje zájem o balkónové květiny a letničky. V čase Dušiček je zájem o chryzantémy, i když v posledních letech se toto období rozšiřuje. Od listopadu producenti květin prodávají hlavně vánoční hvězdy a bramboříky. V České republice ročně každý občan utratí za květiny v průměru 1 130 Kč, ale i tak v tomto směru velmi zaostáváme za evropskými státy.

Mění se nějak květinové trendy? Čím jsou změny způsobené?

Trendy se mění stále. Změny jsou buď přirozené a dané například sezónou či významnou svatbou ve světě celebrit, nebo jsou vytvořené uměle reklamou. Klasickým příkladem je růže David Austin – anglický šlechtitel David Austin je svou reklamou dostal na výsluní zájmu nevěst. U hrnkových květin je obměna sortimentu pomalejší, koneční zákazníci jsou většinou konzervativnější.

Nechávají si Češi při výběru květin radit nebo častěji přicházejí s vlastní představou?

Češi si rádi nechají poradit, pokud jsou si jisti, že před nimi stojí odborník. Umějí však být i velmi urputně upjatí ke své představě a to pak je na floristovi, kterak si poradí s realizací jejich představy, aby byl výsledek přijatelný i pro floristu.

Jsou Češi spíše konzervativní nebo se nebojí kombinací i zdánlivě nesourodých druhů květin?

Zákazníci jsou tak konzervativní, jak konzervativní je florista. A Češi jsou konzervativní ve výběru floristy, velmi neradi jej mění.

Existuje vůbec něco takového jako nesourodé, nekombinovatelné druhy květin?

Takto se to říci nedá. Existují spíše více či méně schopní floristé.

Kolik je správně?

Specifické zvyklosti se vážou k počtu květin v kytice. Ten by měl být (vyjma pohřbu) lichý. Výjimkou jsou kytice k narozeninám, zejména těm kulatým. Například na oslavu dvacátých, třicátých či čtyřicátých narozenin je samozřejmě možné přinést sudý počet květin, přesně takový, kolik je oslavenci let.

Naopak k svátku či jiným příležitostem je vhodné zůstat u lichého počtu květin.

Pohřební kytice by měla mít sudý počet květů. Říká se, že jedna květina je pro zemřelého a druhá pro Boha či že sudý počet květin zažene osamělost zesnulého. Na pohřby mladých zemřelých se obvykle nosí jedna bílá růže.

Kupují květiny i mladí nebo je to záležitost spíše starší generace?

V současnosti se největšími experty v rámci nákupu květin stávají lidé 30+. Dobře vybraná květina, kvalitně uvázaná kytice nebo nápadité aranžmá je vizitkou vkusu člověka. A vkus je nyní v sebeprezentaci lidí na předních příčkách důležitosti.

Ve kterém období je o vazbu květin největší zájem?

Tradičně okolo svátků, jako je svatý Valentýn, MDŽ, Velikonoce, Den matek, Dušičky a Vánoce. Nárazově též svátky obvyklých jmen, jako jsou Jana či Marie, a druhý týden v srpnu, kde se sešlo více často používaných křest­ních jmen.

Jaké květiny preferují lidé coby svatební?

Stále vedou růže.

Které řezané květiny nejdéle vydrží?

Nejdéle vydrží dělat radost chryzantémy, lilie či například karafiáty, ale i kvalitní růže.

Jak doporučuje o řezané květiny pečovat, aby vydržely co nejdéle krásné?

Před umístěním kytice do vázy je dobré odstranit listy, které by byly ponořené ve vodě. Základem je pak vyměňovat pravidelně vodu a vymývat vázu. Nejvhodnější je voda převařená nebo alespoň odstátá. Nemělo by jí být moc, stačí, když jsou stonky ponořené do zhruba 10 centimetrů. Dále doporučujeme jednou za dva až tři dny obnovovat řez – seříznout cca 2 centimetry stonku od konce. Řez je lepší šikmý a co nejdelší. Pokud jsou květiny dodány s výživou, nezapomenout ji použít. A nepřetápět místnost, kde jsou květiny umístěny. To platí zvlášť u jarních květin typu tulipán, které vyloženě vyžadují nižší teplotu.

Jaké nejbizarnější květinové přání si z vaší floristické praxe vybavujete, co vás nejvíce překvapilo?

Zatím nejvíce a mile překvapila nevěsta, která si na lednovou svatbu přála svatební kytici ze šišek. Jedna z mála osvícených žen, které bylo jasné, aniž bychom ji na to upozornili, že i krátké vystavení květin mrazu znamená jejich destrukci.

Historie svátku svatého Valentýna

Ke svátku svatého Valentýna, který připadá na 14. února, mají Češi poněkud ambivalentní vztah. Obchodníci si jej rychle osvojili a zaplavili výlohy a pulty zbožím s motivem srdíček. Část Čechů (možná i díky tomu) tento svátek přijala jako symbol oslavy lásky a náklonnosti mezi partnery. Mnozí však před Valentýnem stále upřednostňují jako „lásky čas“ spíše tradiční 1. květen. Svátek svatého Valentýna jim vadí jako importovaná a značně zkomercializovaná záležitost.

I když se zřejmě největší popularitě těší Valentýn zejména v severní Americe, své kořeny má tento svátek už v Římské říši ve třetím století. Císař Claudius II. se obával, že jeho vojáci nebudou ochotni vstupovat do války, když budou mít doma své ženy a děti, proto jim zakazoval, aby se ženili či zasnubovali. Podle legend kněz Valentýn i přes tento zákaz mladé páry tajně oddával. Právě 14. února byl pak zatčen a popraven. V den svatého Valentýna si tak kromě lásky připomínáme i odvahu kněze.


Přihlásit