Fotosrovnání aneb Najdi pět rozdílů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2020

Čtete při výběru potravin informace na etiketách? Věříme, že ano. Ale také věříme, že se nikdo občas neubrání impulzivnímu nákupu podle aktuální nálady. Tehdy zpravidla vyhrává výrobek, který na sebe dokáže strhnout nejvíce pozornosti. Jednou z mnoha osvědčených zbraní je co nejlákavější obal. Na 14 výrobcích jsme vyzkoušeli, zda nejsou obrázky na balení až příliš přikrášlené.

Pochopitelně i obrázkový souboj o spotřebitele má svá pravidla. Obal samozřejmě může ukazovat výrobek v co nejlepším světle, ale nesmí zákazníky balamutit. Řečeno slovy předpisu: informace o potravinách včetně obrázků nás nesmí uvádět v omyl, co se týče charakteristik potravin – zejména jejich povahy, totožnosti, vlastností, složení, množství, trvanlivosti, země původu, případně způsobu výroby. Suchopárnou řeč paragrafů si můžeme přiblížit několika příklady. Problém by byla fotka nemletých rybích prstů na obalu výrobku z mletého masa, obrázek čokolády na cukrovince s tukovou kakaovou polevou, případně fotka pěti knedlíků na baleném guláši, který se prodává jen se čtyřmi.

Mírněji se nahlíží na obrázky doplněné formulkou „návrh na servírování“. Zde se předpokládá, že jde o zobrazení výrobku s dalšími ingrediencemi, které nejsou jeho součástí. I s tím však musí výrobci zacházet opatrně a musí volit takové doplňky, u kterých je zákazníkům jasné, že součástí balení nejsou.

V následujícím srovnání jsme vyzkoušeli, jak výrobci daná pravidla ctí. Nakoupili jsme čtrnáct náhodně vybraných potravin, které svůj vzhled prezentují na obalu, a požádali našeho fotografa, aby je rozbalil, případně upravil podle návodu a zaznamenal jejich skutečný vzhled podobně, jako jsou zachyceny na obalu. Jediné, co jsme nedoplňovali, bylo příslušenství prezentované jako návrh na servírování.

Výrobky jsou na následujících stranách seřazeny podle abecedy. U poloviny z nich se fotografie na obalu od skutečnosti příliš nelišily. Ve zbylých případech nám výrobci připravili nejedno překvapení. Ze sáčků, krabiček a plechovek jsme vybalili něco jiného, než bychom podle obrázku čekali. Ovšem zažili jsme i situaci, kdy se nám výrobek ve skutečnosti líbil víc než na kelímku.

7Days Croissant Double cocoa & vanilla flavour filling
12,90 Kč, 60 g
Reálný croissant by mohl zákazníka zklamat. Ve skutečnosti se nepodařilo zachovat prezentovaný tvar, zlatavou barvu a ani náplň se po rozkrojení netlačí ven. Podle složení croissant ukrývá 28 % vanilkové a kakaové náplně, tedy 16,8 g.
Bonduelle Créatif Mexico
37,90 Kč, 340 g
Obrázek na konzervě se zastoupením zeleniny neliší od skutečnosti. Rozdíl je pouze v barvě, kdy obrázek na obalu odpovídá spíše tepelně neopracované zelenině.
Buitoni Forno Di Pietra Proscuitto
79,90 Kč, 350 g
Po upečení jsme získali téměř stejnou pizzu, jakou sliboval obrázek na krabičce.
Dione Letní směs
29,90 Kč, 350 g
Podle přední strany sáčku bychom čekali, že ve směsi bude převažovat hrášek s kukuřicí. Tento dojem ovšem koliduje se seznamem složek. V něm jsou jednotlivé druhy zeleniny seřazeny sestupně podle zastoupení ve výrobku a první místo patří mrkvi. Tomu odpovídá i skutečný vzhled směsi.
Dobroty babičky Kláry Listový závin s náplní puding a malina
49,90 Kč, 500 g
Jasný příklad chybného obrázku. Na obalu vidíme tažený závin, ve skutečnosti je však vyroben z listového těsta. Ačkoliv se i na přední straně krabičky objevilo upozornění, že jde o listový závin, důrazně bychom doporučili obrázek změnit, aby nemohl nikoho oklamat.
Emco Mysli na Zdraví sypané Čokoláda
94,90 Kč, 750 g
Obrázek na obalu se od reality zásadně neodlišuje. Ve skutečnosti sice působí müsli méně čistým dojmem a některé složky – například mandle – nejsou dobře vidět, nicméně najdeme v něm vše, co slibuje fotografie na sáčku.
Hamé Maďarský guláš sterilované hotové jídlo EasyCup
69,90 Kč, 400 g
Obsah má k porci prezetované na kelímku skutečně daleko. Podle údajů ve složení bylo na přípravu guláše použito 33,5 % syrového masa. Aby náš talíř vypadal stejně jako prezentovaný návrh na servírování, museli bychom maso vybrat a zalít jen menším množstvím omáčky.
Manhattan Vanilla-Strawberry
129,90 Kč, 757 g
V tomto případě se zdá, že skutečnost vypadá lépe než obrázek na obalu. Pokud by mléčná zmrzlina měla být tak sytě červená i ve skutečnosti, musela by spoléhat na masivní pomoc přidaných barviv. Proto více oceňujeme barvu sice světlejší, ale přirozenější. Podle seznamu složek za ni zmrzlina vděčí jahodovému protlaku a barvivu z červené řepy.
Müller Mix Choco Stars
16,90 Kč, 130 g
Ani zde se žádné zklamání nekonalo, obrázky jogurtu i hvězdiček do něj přesně odpovídají skutečnému vzhledu výrobku.
Natur Green Almendra Cacao
46,90 Kč, 250 g
Sami jsme byli zvědaví, zda kelímek ukrývá tak výrazně hnědý pudink, jako na obrázku. Sytost barvy se ve skutečnosti téměř nelišila. Dobrou zprávou je, že podle seznamu ingrediencí za ní stojí 1,9 % kakaa a 0,9 % kakaové hmoty bez jakýchkoliv barviv.
Rio Mare Tuňák v olivovém oleji
109,90 Kč, 160 g
Zde srovnání přineslo velké zklamání. Obsah konzervy a obrázek na obalu jakoby by byly dva zcela odlišné produkty. Podle údajů na etiketě jde o celého tuňáka. Proč jsou v něm kusy masa? Podle nařízení totiž může být „celý“ tuňák složen i z několika porcí a konzerva může ukrývat až 18 % kousků.
Rohlik.cz Svíčková omáčka s hovězím a knedlíkem
99,90 Kč, 525 g
Milovník svíčkové by mohl být z připraveného pokrmu zklamán. Počet knedlíků se podařilo dodržet, ovšem pět úhledných plátků masa jsme nenašli. Opět bychom doporučili obrázek na obalu změnit.
Sedita Mila oplatky
12,90 Kč, 50 g
Obrázek odpovídá realitě. Skutečná oplatka je sice méně vzhledná než na obalu, nicméně v hlavních rysech shodná.
Vitana Do hrnečku Instantní polévka hrášková s houstičkami
10,90 Kč, 27 g
Realita a obrázek na obalu se v podstatě shodují. Pro zajímavost dodejme, že polévka dle složení obsahuje 36 % hrachu, většinou však v mleté formě. Nemletého hrášku jsou v balení 2 %, tedy půl gramu.

Přihlásit