Test vrtaček 2020

Publikováno v časopise 2/2020

Zimní kutilská pauza je ideálním obdobím pro kontrolu a dovybavení domácích dílen. Následující řádky jsou určeny všem, kteří do příští sezóny potřebují novou vrtačku a váhají mezi síťovou či bezdrátovou. V laboratoři jsme otestovali 27 vrtaček s příklepem i bez, napájených akumulátorem i kabelem. Praktické zkoušky odhalily nejednu slabinu ve výkonech i výdrži. Zvlášť nás nepotěšila dvojice modelů, která nepřežila zátěžový test.

Plánujete nákup nové vrtačky a váháte mezi akumulátorovou a síťovou? Poradit by mohl náš test vrtaček. Vyzkoušeli jsme a ohodnotili 26 různých vrtaček: akumulátorových, síťových, s příklepem i bez.

V laboratoři všechny přístroje v praxi předvedly, jak zvládají šroubování vrutů do dřeva a kovu a vrtání do dřeva, kovu a kamene. Příklepové modely navíc prokázaly své kvality při vrtání do betonu a žuly. Při práci se ukázalo, že na náročné vrtání se lépe hodí síťové přístroje, pro precizní šroubování jsou však praktičtější akumulátorové modely.

Dále nás u vrtaček zajímala pohodlnost obsluhy. Sledovali jsme, jak příjemně se s vrtačkami manipuluje, jejich hmotnost nebo třeba výbavu. V uživatelské přívětivosti měly opět navrch bezdrátové přístroje. Byly lehčí, vybavenější a také méně hlučné.

U bezdrátových vrtaček hrály důležitou roli zkoušky kvality akumulátoru. Zaměřili jsme se na jeho výdrž, životnost ale také rychlost nabíjení nebo sklony k samovolnému vybíjení. 

Poslední blok experimentů ověřil bytelnost a výdrž samotných vrtaček. Hodnotili jsme kvalitu zpracování a také došlo na zátěžový test. V něm vrtačky musely absolvovat tisíce cyklů simulujících různé pracovní zatížení.


Akumulátorové vrtačky s příklepem (porovnat)

Akumulátorové vrtačky bez příklepu (porovnat)

síťové vrtačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vrtačky (64 výrobků)
poslední aktualizace: 4.3.2021


Přihlásit