Test dětských přísad do koupele 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2020

Děti vodní radovánky milují. Pokud navíc do koupele přidáme voňavou pěnu nebo proměníme vodu v chrlící se lávu či barevný sliz, zábava nezná hranic. Jsou ale tyto přísady pro naše ratolesti bezpečné? Ve spolupráci s odborníky jsme se podívali na zoubek 12 výrobkům a výsledky nás ani trochu nepotěšily. Ve valné většině případů se jedná o produkty, které nejsou šetrné k dětské pokožce ani k životnímu prostředí. Slizové koupele pak promění vanu v nechtěné a nebezpečné kluziště.

Krátkodobá životnost

Nabídka dětských přísad do koupele se rychle mění. Některé otestované výrobky jsou v současnosti nedostupné, jiné přibyly (koupelová řada Rossmann/Isana). Věříme, že vám i přesto publikované výsledky dobře poslouží.

Při nakupování nás samotné překvapilo, nakolik je sortiment s dětskými přísadami do koupele pestrý. Sestavu testovaných výrobků tak nakonec tvoří přípravky různého skupenství, barev i vůní. Některé promění vodu v barevný, pomalu se táhnoucí sliz, jiné v sopku chrlící „lávu“ nebo ve fialovou koupel s flitry. Jednu vlastnost však mají všechny přísady stejnou – nejsou vhodné pro děti mladší tří let.

Protože se jedná o relativně nový segment zboží, který se navíc neustále rozrůstá a často proměňuje, neexistuje žádná norma, která by určovala kvalitativní zkoušky a jejich průběh. Testovací program jsme proto ve spolupráci s odborníky sestavili tak, aby co nejvěrněji odpovídal běžné praxi.

Kromě manipulace s balením jsme tak vyzkoušeli, jestli po koupeli nezůstávají obarvené dlaždice nebo spáry. Prověřili jsme také, zda vlivem přípravku nevzniká nebezpečně kluzký povrch vany, kvůli kterému hrozí dětem uklouznutí. Postupně jsme potom prošli etikety všech produktů – dle uvedených ingrediencí jsme ve spolupráci s odborníky posoudili, nakolik je složení šetrné k dětské pokožce i životnímu prostředí. Údaje na etiketě jsme dále hodnotili z hlediska deklarace a přítomnosti všech potřebných informací a varování.

V neposlední řadě jsme k testování přizvali rodiče s dětmi, kteří produkty otestovali u sebe doma. Jejich úkolem bylo okomentovat, nakolik jsou jednotlivé přípravky zábavné nebo jak jim vyhovuje vůně či konzistence. Stejně tak si poznamenali, pokud u některého z produktů narazili na problém (při přípravě, během koupele nebo při vypouštění směsi a oplachování dětí). Do konečného hodnocení se názory posbírané od rodin nijak nepromítají, v závěru článku jim ovšem věnujeme prostor. Věříme, že pro vás budou postřehy rodičů a dětí zajímavé – ať jako rady, nebo varování.

Stručně řečeno, výsledky většiny testovaných produktů nás nepotěšily. V jejich složení jsme často narazili na látky, které nejsou potřebně šetrné k citlivé dětské pokožce. Více než polovina výrobků pak zcela zbytečně zatěžuje životní prostředí. U početné skupiny přípravků jsme navíc během testování narazili na velký problém v podobě extrémní kluzkosti – povrch vany se v jejich případě proměnil v nechtěné kluziště.


Testované výrobky - dětské přísady do koupele (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské přísady do koupele (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Přihlásit