Seřizování lyžařského vázání podle normy může ničit kolena žen

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.1.2020   

Seřízení lyží neboli nastavení jejich vázání se řídí přesně určenými normami a přizpůsobuje se váze, výšce a zdatnosti lyžaře. Norma ISO 11088 je však vhodná pouze pro muže a přináší zvýšené riziko zranění u žen.

Před 100 lety to nikdo neřešil – po svazích se proháněli lyžaři na dřevěných lištách a věděli, že při pádu jim žádná neuletí. Na nohou sice držely, ale ničilo to klouby a lámalo kosti. V roce 1925 se ve Švýcarsku objevilo první bezpečnostní vázání a počet úrazů se snížil sedmkrát. Tématu se věnovala švýcarská veřejnoprávní televize SRF.

Podstatné u bezpečnostního vázání je, aby uvolnilo lyži v pravou chvíli. Pokud zůstane při pádu připevněna k noze lyžaře, může ji nepřirozeně zkřivit, zlomit nebo jinak poškodit. Vázání ovšem nesmí uvolnit lyži za jízdy.

Lyžařské obchody a servisy používají specializovanou techniku, berou v úvahu velikost nohy, váhu a výšku těla, styl jízdy, věk nebo typ vázání. Výsledkem je hodnota, která podle normy ISO udává sílu napětí, při kterém se lyže automaticky oddělí od boty. Čím vyšší je tato hodnota, tím pevnější je vázání a lyže se uvolní později.

Problémem univerzální tabulky ISO je skutečnost, že nerozlišuje pohlaví lyžaře. Statistiky nehod při lyžování však naznačují, že mezi ženami a muži se stejnými tabulkovými parametry je rozdíl a u žen dochází k většímu počtu vážných zranění.

Ústav pro sportovní vědu v Innsbrucku provedl test, při kterém mělo 15 mužů a 15 žen uvolnit lyžařské vázání nastavené podle normy. Podařilo se to 11 mužům, ale pouze třem ženám. Podle odborníků to ukazuje na jasné rozdíly, které norma ISO nezohledňuje. Jedná se o nepřehlédnutelný problém, který potvrzují četné doložené případy, kdy se vázání žen při pádu neuvolnilo včas. Francouzské výzkumy ukázaly, že snížená síla vypnutí u žen, dětí a mužů s váhou do 55 kg vede k 26 % menším zraněním křížových vazů.

Ve Švýcarsku si může lyžař od loňska vybrat, jak chce vázání seřídit. Kromě standardních kritérií přihlédne servis nebo půjčovna lyží k jeho přání, zda má být vázání nastaveno přesně podle tabulky, trochu pevněji nebo o něco volněji. Ženám je doporučována volnější varianta.

Přihlásit