Pozitivní vliv kyseliny listové a zinku na mužskou plodnost je mýtus

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.1.2020   

Američtí vědci zjistili, že doplňky stravy s obsahem zinku nebo kyseliny listové nemají kladný vliv na mužskou plodnost a mohou ji naopak snížit.

Organizace NutraIngredients informovala o výsledcích studie několika lékařských center a Národního zdravotního ústavu Spojených států. Zúčastnilo se jí 2370 párů, které se chystaly podstoupit léčbu neplodnosti na několika specializovaných pracovištích.

Muži při ní dostávali placebo, nebo doplněk stravy obsahující 5 mg kyseliny listové a 30 mg zinku po dobu šesti měsíců. Jejich partnerky poté vyplnily dotazníky, které měly za cíl zjistit počet těhotenství a jejich průběh, a to nejpozději 18 měsíců od zahájení výzkumu. Procento narozených dětí bylo v obou skupinách srovnatelné.

Studie neprokázala žádné zlepšení plodnosti co do počtu, pohyblivosti nebo životaschopnosti spermií. U části mužů, kteří užívali doplňky stravy se zinkem a kyselinou listovou, došlo dokonce k narušení DNA spermií (tzv. fragmentace DNA) a reálnému snížení plodnosti. V této skupině bylo vyšší procento vedlejších účinků, jakými jsou bolesti břicha, nevolnosti nebo zvracení.

Jedná se o první studii přinášející průkazné výsledky v tomto směru.

Přihlásit