Francouzi zatrhnou paracetamol v samoobsluhách

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.1.2020   

Paracetamol, acylpyrin nebo ibuprofen již ve Francii v samoobslužném prodeji neseženete. Zůstávají volně prodejnými léčivy, k zákazníkům se však dostanou pouze z rukou lékárníka. Opatření má za cíl snížit jejich zneužívání.

Nařízení platí od poloviny ledna 2020 a s předstihem o něm informovala spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Národní úřad pro bezpečnost léčiv ANSM věří, že tento krok posílí poradenskou roli lékárníka, zvýší respekt k volně prodejným léčivům a omezí nepřiměřené užívání řady přípravků proti bolestem, horečce nebo zánětu.

Francie se dlouhodobě potýká s problémy spojenými se samoléčbou. Mnozí pacienti nedodržují doporučení odborníků ani instrukce k užívání uvedené v příbalových letácích. Paracetamol je v zemi hlavní příčinou hepatitidy nebo transplantace jater z důvodu lékového poškození a od roku 2000 se vyskytlo 337 případů infekčních komplikací bakteriálního původu spojených s nesprávným užíváním protizánětlivých ibuprofenových léčiv.

Podniknutá opatření nezpochybňují účinnost a bezpečnost volně prodejných léčiv a nemění jejich cenu, ale užívání se musí řídit jasnými pravidly. Pacient má vždy volit nejnižší dávku, která mu pomůže, přičemž nesmí překročit doporučené množství na dávku a den. Všechny tyto údaje jsou uvedeny v příbalovém letáku. Je rovněž důležité samoléčbu zbytečně neprodlužovat. V případě horečky je třeba navštívit lékaře už po 3 dnech, při bolesti nejpozději po 5 dnech.

Přihlásit