Nebezpečí knoflíkových baterií pro malé děti

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.1.2020   

Požití knoflíkových a mincových baterií může být životu nebezpečné. Ohroženy jsou zejména malé děti. V případě spolknutí baterie neprodleně volejte záchranku.

Knoflíkové a mincové baterie se používají v mnoha malých elektronických zařízeních. Jsou malé a ploché, knoflíkové velikosti knoflíku od košile, mincové rozměrů silnější mince. Menší děti je snadno vloží do úst a můžou je nedopatřením spolknout. 

Následky mohou být vážné, nezřídka i život ohrožující. Nebezpečí představuje poleptání, perforace střev či krvácení. Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir učinila názorný pokus. Kolegové umístili mincové baterie mezi dva kusy masa a pozorovali, co se bude dít po 1 hodině, po 2 hodinách a po 24 hodinách. Níže uvedené video ukazuje, jakou rychlostí baterie způsobují lézi tkání, jež pak poškozuje celé orgány.

Dojde-li ke spolknutí knoflíkové nebo mincové baterie, okamžitě volejte 155 či 112, nebo se obraťte na toxikologické centrum, jaká bývají u hygienických stanic či velkých nemocnic a mají toxikologické telefonní linky s nepřetržitým provozem.

Přihlásit