Pozor na povánoční slevy a výprodeje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2021 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 1/2020

Po vánoční nákupní horečce přichází další – výlohy obchodů i webové stránky zaplňují křik-lavé nápisy o tom, jak moc u daného prodejce po svátcích ušetříte. Nejčastěji jsou akční nabídky vázané na nákup co největšího množství zboží, které neputovalo pod vánoční stromečky. Pozor ale, aby sleva byla skutečně slevou.

Pokud patříte mezi pozornější spotřebitele, dost možná jste si už falešných slev či klamavých nabídek někdy všimli. Marketingová oddělení jsou stále kreativnější ve vymýšlení mazaných způsobů, jak zákazníky dostat do co nejmarnotratnějšího rozpoložení. Jak jim nenaletět?

Slevy jen naoko

Přestože zákon takzvané klamavé obchodní praktiky zakazuje, stále bohužel narazíte na obchody, které se k nim uchylují. Často prodejci používají jen prázdná hesla na velkých cedulích ve výloze, aby na ně nalákali zákazníky. Spoléhají na to, že se kupující po příchodu do prodejny zaberou do výběru zboží tak, že jim nepřipadne divné, když nakoupí za ceny zcela běžné. Pokud neodpovídá cena uvedená na cenovce či v letáku té, která je vám namarkována u pokladny, trvejte na prodeji zboží za nižší cenu, nejedná-li se o zjevný omyl.

Pokud deklarovaná procentuální míra slevy opravdu odpovídá rozdílu mezi původní cenou a cenou po slevě, je nutné se ještě zaměřit na původní částku. Odpovídá realitě? Zkuste schválně na mobilním telefonu rychle ověřit cenu produktu v jiných obchodech. Možná budete překvapeni, jak si prodejci troufají ceny před slevou nadsazovat, a třeba i narazíte na výhodnější nabídku, díky které skutečně ušetříte.

Další metodou, jak technicky o cenách „nelhat“, ale přesto uvádět zákazníky v omyl, je hra s velikostí písma. Před obrovskými číslicemi najdete mravenčí „až“, před neuvěřitelně nízkými cenami zase „od“. Ve spodní části reklamních oznámení se často ukrývají celá souvětí obchodních podmínek, která výhody například omezují jen na určitý druh zboží nebo je podmiňují rozsahem nákupu.

Pokud se s falešnými nebo zkreslenými slevami setkáte, neváhejte se obrátit s podnětem na Českou obchodní inspekci, která může nepoctivým obchodníkům udělovat vysoké pokuty. Přispějete tím k vymýcení nekalých praktik.

Levně, ale bez záruky?

Rozhodně nepřistupujte ani na omezení svých zákonných práv výměnou za výhodnou cenu. Poskytnutí slevy není v žádném případě důvodem k vyloučení reklamace nebo práva zboží zakoupené online do 14 dnů vrátit. Co se týče záruky, ať nakoupíte za jakoukoliv cenu, vždy platí, že zboží lze reklamovat po dobu 24 měsíců od nákupu, případně od převzetí zboží.

Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je sleva poskytnutá individuálně na vadný kus. Pro takovou vadu pak zboží reklamovat nelze, nicméně nejde o scénář, se kterým byste se v běžných obchodních řetězcích setkali. Pokud by se tak stalo, musejí být vada i sleva explicitně uvedeny v dokladu o koupi a o omezení z toho plynoucím vás musí prodejce při nákupu jasně informovat.

Vracení zboží do 14 dnů cestou odstoupení od smlouvy zase platí u všech smluv uzavřených na dálku nebo mimo běžné obchodní prostory (třeba při podomním či pouličním prodeji), samozřejmě se zohledněním zákonných výjimek.

Množstevní slevy

Pozor si dejte také na akce typu X+1 zdarma. Obchodník může v případě reklamace tvrdit, že na kus „zdarma“ se záruka nevztahuje, případně že je kratší. Je pravdou, že záruka se vztahuje pouze na zboží, za které jste zaplatili; vždy je ovšem nutné určit, který kus je tím „darem“. Není-li možné jednotlivé kusy od sebe odlišit, jedná se o množstevní slevu a reklamovat můžete každý kus zboží zvlášť. Ideálně se o rozlišení zboží, za které platíte, a dárku zdarma ujistěte ještě při nákupu.

Zlatým pravidlem zůstává zachovat při nákupech chladnou hlavu a nenechat se opít rohlíkem. Když si necháte koupi rozležet v hlavě do dalšího dne, nejspíše vám nabídka neuteče, přestože to tak může v tu chvíli působit. Bezdůvodné vyvolávání dojmu likvidace prodejny, totálního výprodeje zboží, časově omezené nabídky nebo nabídky, která je určena pouze pro konkrétního spotřebitele (exkluzivně pro vás), je dnes již zakázáno, pokud tato tvrzení neodpovídají skutečnosti.

V případě, že si nejste svými spotřebitelskými právy při nákupech jisti, neváhejte se obrátit na naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009.


Přihlásit