Test řepkového oleje 2020

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2020

Podle čeho vybrat olej do kuchyně? Mnohé napoví plodina, ze které byl vyroben. Ovšem zvolit mezi oleji téhož druhu ten kvalitnější je obtížné. Abychom vám s tím pomohli, předepsali jsme 17 řepkovým olejům důkladnou testovací kúru v laboratoři. Nedopadlo to špatně, i ty nejslabší oleje si odnesly dobré hodnocení.

Vybrat rostlinný olej nemusí být snadné. Orientovat se lze mezi jednotlivými druhy, ale jak poznat kvalitu dvou olejů z téže rostliny? Abychom vám s tím pomohli, přinášíme test řepkového oleje.

Do laboratoře jsme vyslali 17 olejů. Většinou šlo o klasické rafinované oleje, ovšem zařadili jsme mezi ně i jeden nerafinovaný, lisovaný za studena. Testovací program se zaměřil na kondici olejů, nežádoucí látky v nich a samozřejmě také na chuť a vůni.

Velký důraz jsme kladli na zkoušky prokazující jejich dobrý stav a stabilitu. K měření nám posloužily tři parametry monitorující nežádoucí rozklad oleje, žluknutí a jeho odolnost vůči vyšším teplotám. Rafinované oleje z této zkoušky vyšly bez problémů. Nerafinovaný vzorek si vedl o něco hůře, nicméně nižší stabilita je věc, se kterou je nutné v těchto případech počítat. Mimo jiné je to důvod, proč je třeba nerafinované oleje skladovat bez přístupu světla v nepříliš vysoké teplotě a proč nejsou za studena lisované oleje vhodné ke smažení.

I ochutnávka se svým způsobem zabývala otázkou čerstvosti. Vlastně ani nebylo příliš co ochutnávat: od rafinovaných olejů se očekává, že nemají žádnou speciální chuť ani vůni. Naopak jakékoliv příchutě a pachy jsou na závadu. Opět to neplatí pro nerafinovaný olej, u kterého je třeba počítat se specifickou chutí, vůní a tmavší barvou.

Při zkoumání nežádoucích látek jsme se zaměřili na pesticidy a kontaminanty vznikající při rafinaci: monochlorpropandiol a gylcidylestery mastných kyselin. Dobrou zprávou je, že jsme nedošli k žádným znepokojivým výsledkům.

Poslední zkouška měla za cíl prověřit, jak mastné kyseliny se v řepkových olejích vyskytují. Získaný profil ověřil, zda oleje neobsahují jiné druhy oleje. Také jsme zkontrolovali, jak výrobci dodržují předpisy ohledně srdci škodlivé kyseliny erukové. Ta může v řepkových semenech představovat nejvýše 2 % všech mastných kyselin.


Testované výrobky - řepkové oleje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Řepkový olej (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2019


Přihlásit