Škodí používání papíru na pečení zdraví?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.12.2019   

Papír na pečení neskýtá zdravotní rizika, ale může se při nadměrné teplotě vznítit. Dodržujte pokyny výrobce.

Na internetu se objevují zvěsti, že se z papíru na pečení v troubě uvolňují nebezpečné látky. Tato tvrzení nejsou založena na žádných testech ani odborných studiích.

Tématu pečicích papírů se věnovala švýcarská veřejnoprávní televize SRF. Aby vám pečicí papír sloužil dobře, dodržujte maximální teplotu. Nejvyšší bezpečná teplota použití by měla být uvedena na obalu. Většinou se pohybuje okolo 220 °C. Ve větší výhni může za určitých okolností dojít k vznícení papíru, což neprospěje ani pečené pochoutce, ani vaší troubě.

Stejná pravidla platí pro pečicí fólie ze vláken potažených teflonem. Pověsti o jejich zdravotních rizicích pramení nejspíše ze starých způsobů výroby, kdy se do fólií přidával cín, chrom, formaldehyd a změkčovadla. V Evropské unii je ovšem tento způsob výroby již 20 let zakázán.

Chcete-li se vyhnout jednorázovým výrobkům z ekologických důvodů, používejte teflonovou pečicí fólii nebo klasický plech pomazaný tukem, případně vysypaný moukou nebo strouhankou. V případě mastných těst jej lze před pečením opláchnout studenou vodou, cukroví se z něj pak bude snadno odlepovat i bez papíru.

Přihlásit