V luxusních parfémech byly nalezeny silné alergeny

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.12.2019   

Francouzské testy parfémů pro ženy i pro muže odhalily přítomnost alergenů. Výrobci jejich obsah naštěstí většinou přiznávají na obale.

Vůně jsou o Vánocích hit. Většina jich však obsahuje chemikálie, které mohou vyvolat alergické reakce. Přispívají k vzniku alergií u 5–25 milionů Evropanů. Francouzský časopis 60 millions de consommateurs proto prověřil 6 toaletních vod pro muže a 10 parfémovaných vod pro ženy, včetně Black Opium od Yvese Saint Laurenta, La vie est belle od Lancômu, Coco Mademoiselle od Chanelu, Sauvage od Dioru nebo Le Mâle od Jeana-Paula Gaultiera.

Vzorky prošly laboratorními testy a průzkumem složení uvedeného na obalech. V lahvičkách bylo v průměru 22 nejčastějších alergenů. Všechny vzorky obsahovaly linalool a limonen, které samy o sobě vyvolávají přecitlivělost, v kontaktu se vzduchem oxidují a stávají se silnými alergeny.

Šest výrobků obsahovalo dva typy endokrinního disruptoru butylphenylu, který dodává vonným přípravkům konvalinkový nádech. Ve složení uvedeném na obalech deseti testovaných produktů byl butylhydroxytoluen (BTH). Ten se používá se jako konzervant a brání oxidaci parfémů, která mění jejich vůně a barvy. Obě tyto látky jsou součástí J´Adore od Dioru, Angel od Muglera, Flower od Kenza a Le Mâle od Jeana-Paula Gaultiera.

Testy prokázaly v mnoha vzorcích přítomnost barviv s karcinogenními a mutagenními účinky a s neblahým vlivem na plodnost.

Přihlásit