Arašídy – luštěniny s vlastnostmi ořechů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.12.2019   

Arašídy patří stejně jako hrách nebo čočka k luštěninám, ale svým použitím a typem bílkovin se podobají ořechům. Prospívají zdraví, ale jsou i silným alergenem.

Arašídy, burské oříšky či zjednodušeně buráky jsou populární součástí naší stravy, ať už samotné, nebo v různých náplních. Chroupeme je loupané i neloupané, solené, pražené nebo obalené polevami, používáme arašídové máslo, arašídový olej se přidává do kosmetických výrobků. Jejich vlastnostem se věnovala španělská spotřebitelská organizace OCU.

Arašídy jsou bohaté na rostlinné bílkoviny a dodávají tělu fytosteroly. Obsahují vysoké množství nenasycených mastných kyselin. Zásobují organismus vitamíny E a B1 a kyselinou listovou, ale také hořčíkem, fosforem, mědí nebo železem. Jsou vysoce kalorické, jejich energetická hodnota dosahuje 608 kcal na 100 g.

Arašídy jsou však také jedním z hlavních alergenů. Alergické reakce bývají velice silné a v extrémních případech mohou způsobit smrt. Spotřeba arašídů v evropském potravinářském i kosmetickém průmyslu stoupá. Legislativa vyžaduje, aby na obale bylo vždy uvedeno varování o obsahu arašídů.

I když patří k luštěninám, jejich proteiny mají velmi podobnou strukturu jako bílkoviny v ořeších. Proto je u alergiků na arašídy velká pravděpodobnost alergických reakcí na ořechové plody, například na mandle, lískové oříšky, pistácie, kešu nebo vlašské, makadamové i para ořechy.

Víte, jak arašídy vybírat? dTest vám poradí v našem nákupním průvodci

Přihlásit