V kojenecké výživě byly nalezeny škodlivé minerální oleje

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.12.2019   

Mezinárodní organizace Foodwatch v polovině kojeneckých mlék balených do plechovek odhalila stopy nebezpečných minerálních olejů. Příčinou mohou být plechové obaly.

Zkoumáno bylo celkem 16 vzorků z Německa, Francie a Nizozemska. Testy proběhly ve třech na sobě nezávislých renomovaných laboratořích. Polovina výrobků obsahovala aromatické minerální oleje známé pod zkratkou MOAH. Problematická byla tři mléka prodávaná na německém, tři na nizozemském a dvě na francouzském trhu. Problémy se týkaly značek Beba, Danone, Hero, Neolac, NIdal a Nutrilon.

„Aromatické minerální oleje rozhodně nepatří do potravin,“ upozorňuje Birgit Beck, výživová specialistka rakouské spotřebitelské organizace VKI. Podle klasifikace Evropského úřadu pro potraviny EFSA jde o karcinogenní a mutagenní látky. Neměly by se vyskytovat v lidské stravě a představují zvláštní riziko pro kojence a malé děti.

Pravděpodobnou příčinou kontaminace jsou plechová balení kojenecké výživy. Při jejich výrobě se používají oleje usnadňující válcování a řezání. Foodwatch vyzývá rodiče, aby nepodávali svým ratolestem mléko z plechového balení až do objasnění celého případu. Alternativou může být mléko ze sáčku nebo z kartonového obalu. Testy z roku 2016 nenašly minerální oleje v takových produktech. MOAH může být také v balení z recyklovaného papíru nebo v barvách použitých na obale.

Přestože jsou zdravotní rizika minerálních olejů v potravinách známá už dlouho, stále nejsou omezena zákonnými limity. Zvláště u nebezpečných aromatických minerálních olejů MOAH by měla platit nulová tolerance na celoevropské úrovni.

Odpovědi na další otázky ohledně obsahu minerálních olejů v kojeneckém mléku najdete na stránkách Foodwatch.org. Můžete se rovněž obrátit na výrobce značky, kterou používáte.

Přihlásit