Rtěnky mohou obsahovat koktejl škodlivých látek

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.12.2019   

Některé rtěnky obsahují alergeny nebo endokrinní disruptory. Většinou naštěstí v množství, které nepředstavuje nebezpečí.

Stopy rtěnky se snadno dostávají do lidského organismu Ač zákon ukládá informovat o složení všech výrobků na trhu, u rtěnky se tyto údaje hledají těžko. Jsou buď psané příliš malým písmem, nebo zcela chybí.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk kontrolovala obsah 50 různých rtěnek. 4 z nich doporučují jako dobrou volbu bez nežádoucích látek – Antipodes Lipstick, Estelle &Thild Cream, Jane Iredale Naturally Moist a Nile´s Earth. Na českém trhu je k mání první zmiňovaný výrobek.

Většina vzorků obsahovala parfémy nebo éterické oleje, které působí jako alergeny.Pouze 13 rtěnek v testu bylo neparfemovaných. V některých případech bylo na výrobku místo parfému uvedeno aroma. Vonné látky jako limonen či benzyl benzoát mohou představovat zátěž pro životní prostředí.

Část testovaných produktů obsahovala přísady na bázi minerálních olejů, například parafin nebo ozokerit. Minerální oleje mohou být karcinogenní. O jejich vhodnosti k použití v produktech aplikovaných na rty se v odborné veřejnosti vedou vášnivé diskuse. Nejsilnějšími alergeny v zkoumaných rtěnkách byly colophonium a propyl-gallát

13 testovaných rtěnek obsahovalo látky považované za endokrinní disruptory narušující endokrinní systém a hormonální rovnováhu organismu. Nejčastěji detekovaným disruptorem byl antioxidant BHT, dále pak propylparaben, ethylhexyl methoxycinnamat, cyklopentasiloxan a kyselina salicylová. V testu propadlo 16 vzorků, všechny složky jejich obsahu jsou však naprosto legální.

Rtěnka s obsahem nežádoucí chemie zpravidla nepředstavuje zdravotní riziko sama o sobě. Odborníci však doporučují minimalizovat použití nebezpečných složek, protože opakované vystavování jejich účinku z různých zdrojů v každodenním životě vede k takzvanému koktejlovému efektu.

Přihlásit