Časté praní polštářům nesvědčí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.12.2019   

Polštářům stačí každodenní protřepání a častá výměna povlečení. Vypratelné výrobky perte nanejvýš dvakrát ročně.

Polštáře příliš častou hygienu nepotřebují. Důkladně očistit potřebují jednou za půl roku. Může se v nich hromadit špína, mastnota, sliny, pot, bakterie nebo plísně, které způsobují nejen zdravotní potíže, ale také změnu tvaru, měkkosti a pružnosti polštáře. Nabízíme vám několik rad, jak se o podušku pravidelně starat.

Provzdušněte

Polštář denně důkladně proklepejte a načechrejte. Zhruba jednou měsíčně jej pověste na několik hodin na prádelní šňůru, nejlépe v jasný svěží den.

Perte opatrně

Není-li polštář určen pouze k čištění v čistírně, perte jej dvakrát ročně podle doporučení výrobce. Samotné vyprání nebývá náročné, o to déle pak trvá důkladné vyschnutí. Pokud máte dostatečně velkou pračku, perte polštáře po dvou, abyste ji vyvážili.

Polštáře s polyesterovou náplní perte v teplé vodě při šetrném programu. Volte tekutý prací prostředek. Množství nepřehánějte. Náplň pohankového polštáře vysypte na kuchyňský plech a vystavte slunci, které se postará o odstranění nežádoucích pachů. Potah jemně vyperte v chladné vodě.

Paměťovou pěnu nebo latexovou náplň není vhodné máčet. Používejte proto kvalitní potahy, abyste prodloužili jejich životnost.

Důkladně sušte

Je velmi důležité, aby polštář pořádně uschl, jinak jej vystavujete riziku plesnivění. Nastavte sušičku na mírnou teplotu a sušte zhruba hodinu. Nespoléhejte na automatický program. Ten se řídí pouze vlhkostí povrchu a nezaručí proschnutí náplně. Když do bubnu přidáte několik suchých ručníků, proces urychlíte. Dva nové tenisové míčky nebo balonky do sušičky zabrání hrudkovatění náplně.

Při hezkém počasí můžete usušit polštáře na prádelní šňůře. Vždy však nakonec zkontrolujte, zda v nich nezůstala vlhkost.

Přihlásit