Jak vybrat parní podlahový čistič

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.11.2019

Pokud chcete k uklízení podlahy použít techniku, existují v zásadě dva typy parních čističů: parní mopy a podlahové parní čističe. Obojí nejvíc využijete k běžnému úklidu v domácnostech, třídách či kancelářích s hladkou podlahou. Využívají páry, která dovede rozpustit zaschlé šmouhy, aniž by bylo zapotřebí saponátu či hrubé síly. Textilií (neboli mopem), která je součástí spodní části hubice či rotačních válců, se špína po napaření hned setře.

Některé čističe mohou mít tlakovou nádrž, která neumožňuje dolévat vodu kdykoliv je potřeba, ale až poté, co přístroj zchladne a v nádrži klesne tlak. Jde však spíš o překonaný systém vytváření páry. V našem testu se objevil pouze jeden takový model. Častěji se setkáme s dvoukomorovým systémem, který má od vodní nádrže oddělený bojler, díky čemuž lze vodu dolévat kdykoli a uživatel není při úklidu přístrojem časově omezován.

Důležité je mít na paměti, že použití parního mopu by měla v optimálním případě předcházet práce s vysavačem nebo smetákem. Drobky a další sypké nečistoty jinak totiž parní mop bude hrnout před sebou.

Některé parní čističe je možné použít pouze na podlahy, jiné také například na okna či při dobývání špíny ve štěrbinách. O některých přístrojích výrobci tvrdí, že zvládnou obnovit vzhled koberců. Součástí balení proto mohou být i různá množství speciálních hubic, nástavců či trysek, které lze snáz použít ve speciálních situacích, třeba i při čistění škvír, spár, zákoutí a rohů.

Pro pořádek uveďme, že vedle uvedených typů přístrojů existují ještě menší ruční parní čističe, které lze využít například na okna nebo v úzkých, například koupelnových prostorech. Koupit je lze samostatně, někdy však bývají dílčí součástí parních mopů.

Parní mopy svým vzhledem připomínají tyčové vysavače. Nádrž na vodu u nich najdete přímo na těle přístroje. Mopy se hodí spíš k menšímu úklidu například v kuchyni nebo k okamžitému vytření rozlité tekutiny. Nejsou tak výkonné jako pojízdné parní čističe a také za jejich pořízení nemusíte zpravidla tolik zaplatit.

Součástí parního mopu je vždy šňůra do zásuvky, bateriové modely v této kategorii nenajdete. Výroba páry je totiž pro baterii příliš energeticky náročná. Některé mopy mohou nabízet ve dvou krocích jak funkci napařování, tak vysávání.

Podlahové parní čističe se od mopů liší tím, že mají tělo a hadici podobně jako klasické vysavače, jen namísto pohlcování vzduchu vypouštějí páru. Podlahové parní přístroje se vyznačují vyšší cenovkou i výkonností. Nádrže na vodu u nich mívají až pětkrát větší objem, než je tomu u parních mopů.

Pojďme také zmínit, že existují i přístroje, které nespadají ani do jedné ze zmiňovaných kategorií parních čističů. Jedná se o tzv. podlahové myčky nebo podlahové mycí stroje. Na první pohled se fyzicky od parních mopů příliš neliší, zásadní rozdíl je však v tom, že nevytvářejí žádnou páru. Naproti tomu vstřikují vodu s mycím roztokem na otočné válce pokryté textilií, které stírají nečistoty. Přístroj buď špinavou vodu hned odsává do speciální nádržky, nebo ji sbírá do sběrných nádobek umístěných za rotujícími válci. V takových případech je potřeba jak doplňovat vodu čistou, tak vylévat tu použitou.

Databáze testovaných výrobků

Parní podlahové čističe (15 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Přihlásit