Hudba v obchodech ovlivňuje chování zákazníků

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.11.2019   

Hudba reprodukovaná v obchodech ovlivňuje chování zákazníků, aniž by si to uvědomovali. Zvolená muzika je pevnou součástí marketingové strategie řetězců. Nejvhodnější bývají pomalé a nevtíravé skladby bez reklam.

V obchodech je málokdy ticho. Kromě provozního šumu v nich běží rádio, nahrávky, často také reklamní sdělení. Někteří zákazníci tyto zvuky zcela vytěsní se svého vědomí a nezabývají se jimi, jiné ozvučení těší nebo je naopak rozčiluje. Dobře zvolená hudba je součástí marketingu. Podporuje specifickou atmosféru provozovny a její přítomnost podstatně odlišuje kamenné obchody od e-shopů. Například měkký svetr působí jemněji za ladných tónů smyčcového kvarteta než při rockové skladbě.

I když zákazník nevnímá, co slyší, zvuky ovlivňují jeho emoce. Při pomalé hudbě chodíme pomaleji a více si prohlížíme zboží v regálech, při rychlé jsme ráznější a mnohé přehlídneme. Když je píseň nevhodná nebo příliš hlasitá, může klienty rozčilovat nebo znervózňovat, odrazovat od nákupu a od setrvání v obchodě. Obecně platí, že pokud chce prodejce oslovit široký okruh zákazníků, zvolená hudba by měla být co nejnápaditější. Větší obchodní řetězce spoléhají na osvědčené seznamy skladeb, které podporují jejich značku. Vyhraněnější značky s mladší cílovou skupinou naopak používají spíše dynamickou a hlasitou hudbu.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI provedla průzkum na Facebooku a mezi zákazníky vídeňského obchodního centra. Mladší lidé hudbu z okolí často nevnímali, starší zvukové vjemy při nákupech rušily. V předvánočním čase je neustálé opakování reklamních motivů vnímáno jako příliš agresivní.

Přihlásit