Jak testujeme tablety

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • základní aspekty: 10 %
  • displej: 15 %
  • obsluha: 25 %
  • multimédia: 25 %
  • výkon: 10 %
  • baterie: 15 %

Poznámka

V průběhu roku 2018 došlo k mírné revizi testovacího programu. Výsledky dříve otestovaných modelů jsme přepočítali dle upravených hodnotících kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace v některých ohledech trochu lišit.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení. V tomto případě je celkové hodnocení sníženo, je-li hodnocení základních aspektů dostatečné a horší, a hodnocení omezení produktu uspokojivé a horší.

Základní aspekty

V této části hodnotíme počet konektorů a možnosti bezdrátového připojení k dalším zařízením či internetu (3G, LTE, wi-fi, bluetooth). Zjišťujeme velikost reálně využitelné vnitřní paměti a zohledňujeme, zda je možné navýšit kapacitu pomocí paměťových karet. Hodnotíme také dílenské zpracování (kvalitu konstrukce, použité materiály) a mobilitu (rozměry, hmotnost přístroje).

Displej

Panel expertů posuzuje kvalitu obrazu (jas, kontrast, reprodukci barev) a čitelnost ve stinném interiéru, za jasného dne a pod přímým světlem. Sledujeme také rozlišení neboli jemnost displeje, rozpětí pozorovacích úhlů a odrazivost povrchu.

Obsluha

Hodnotíme snadnost úvodního nastavení a prvního připojení k wi-fi či mobilní síti, dále pak možnosti a snadnost přenosu souborů mezi tabletem a počítačem. Praktickým zkouškám podrobujeme dotykový displej, přičemž je hodnocena rychlost a přesnost reakcí i příjemnost povrchu na dotek. Dále posuzujeme příjemnost obsluhy v běžných situacích (práce s tabletem na klíně, na stole, držení v jedné ruce, kvalita automatické rotace obrazu), provedení a umístění tlačítek a také psaní na virtuální klávesnici.

Multimédia

V této sérii zkoušek hodnotíme stěžejní multimediální funkce. Tablety jsou jako stvořené pro surfování, velkou váhu proto přikládáme pohodlnosti používání a možnostem internetového prohlížeče či rychlosti přenosu dat. Posuzujeme také práci s e-maily. Dále se zaměřujeme na kvalitu fotoaparátu či kamery, poslech hudby přes integrované reproduktory a hodnotíme, jak dobře si tablety poradí s přehráváním videí uložených v přístroji i z YouTube. Čitelnost textu na bílém pozadí v různých situacích se pak podepisuje na známce za čtení elektronických knih.

Výkon

Pro posouzení celkové výkonnosti tabletů provádíme série výkonnostních testů neboli benchmarků. Používáme SunSpider a Geekbench (výpočetní výkon, rychlost a propustnost paměti). Benchmarkové testy jsou doplněny měřením rychlosti zapínání při studeném startu (tedy po vypnutí či restartu) a kopírování souborů do tabletu přes kabel. Dále měříme rychlost přenosu dat přes wi-fi ze vzdálenosti dvou metrů, ale i dvou místností od routeru.

Baterie

Výdrž baterie je závislá na náročnosti úkonů, které s tabletem provádíte. My měříme, jak dlouho lze s tabletem surfovat po internetu přes wi-fi nebo jakou má provozní dobu při přehrávání videa. Ne vždy má uživatel čas nechat baterii plně nabít, proto zjišťujeme, jak dlouho vydrží po půlhodině nabíjení.

Záloha a zabezpečení

Do celkového hodnocení tyto zkoušky nezahrnujeme, přesto si všímáme snadnosti a možností zálohování dat a také různých bezpečnostních funkcí (čtečka otisků prstů, rozpoznávání obličeje, vzdálené uzamčení a vymazání dat, podpora více uživatelských účtů).

Omezení přístroje

Ani toto do celkového hodnocení nezahrnujeme, ale pokud je hodnocení uspokojivé a nižší, dochází k penalizace celkového skóre. Hodnocení v této sekci reflektuje, jak aktuální verze operačního systému je pro tablet dostupná. Čím méně aktuální verze, tím větší riziko bezpečnostních skulin nebo nefunkčnosti některých aplikací. Hůře pak hodnotíme také modely s nízkou kapacitou interní paměti.

Přihlásit