Test kuchyňských robotů s ramenem 2019

Publikováno v časopise 12/2019

V průběhu prosince vrcholí přípravy na Vánoce, nakupují se dárky a peče se cukroví. Pokud patříte k těm, kteří dobroty na sváteční stůl připravují, věříme, že vás následující stránky potěší. Po čtyřleté pauze totiž přinášíme výsledky testu kuchyňských robotů s ramenem. Do laboratoře jsme poslali téměř dvě desítky modelů a opět se potvrdilo, že vysoká cena nemusí být zárukou nejlepších výsledků.

Kuchyňský robot s ramenem patří k rozměrnějším pomocníkům v domácnosti a v ideálním případě by měl zastat práci za další členy velké rodiny mixérů: elektrický šlehač, stolní nebo tyčový mixér, případně tzv. food processor (kuchyňský robot bez ramene). Jak je to ale v praxi? To jsme zjišťovali v laboratoři, kam jsme poslali 17 přístrojů.

Roboty nad ostatní pomocníky v kuchyni vyčnívají zejména jednou konkrétní funkcí – disponují totiž ramenem, které hravě zastoupí naše ruce při často úmorném a fyzicky náročném hnětení těsta. Právě přípravu těsta tak lze u těchto přístrojů považovat za královskou disciplínu. Není divu, že ji v našem testu prověřujeme rovnou třemi způsoby: zaděláním těsta na koláč, chléb i palačinky. Vyzkoušeli jsme ale i šlehání sněhu a šlehačky nebo přípravu majonézy.

Po této šestici základních úkonů, které absolvovaly všechny modely, přišly na řadu takzvané nepovinné disciplíny. Pokud měl některý z robotů přibalené další doplňkové nástavce, zkoušky pro něj zdaleka neskončily – musel ještě třeba nasekat cibuli, nastrouhat sýr, nakrájet brambory, připravit smoothie, odšťavnit ovoce nebo nasekat led. Během testování jsme se vždy řídili instrukcemi uvedenými v manuálu. U všech přístrojů jsme tak dodržovali výrobcem stanovenou maximální dobu provozu, doporučený rychlostní stupeň i konkrétní program. 

Dobrou zprávou je, že na většinu modelů je během přípravy pokrmů či dezertů spoleh. Usnadní nám práci a zkrátí čas, který v kuchyni strávíme. Hůře hodnocené modely pak na ty z čela tabulky ztrácejí v preciznosti, delší dobou přípravy, hlučnějším chodem, méně komfortní obsluhou nebo jsou místo odolného kovového provedení v méně solidní plastové úpravě.


Testované výrobky - kuchyňské roboty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty s ramenem (17 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Přihlásit