Test rybích prstů 2019

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2019

Koncem roku obvykle testujeme ryby. Letošek není výjimkou, na řadu tentokrát přišly rybí prsty. Z českých i zahraničních obchodů jsme přinesli 16 vzorků a podívali se zblízka na jejich kvalitu. Z laboratoře jsme dostali plnou náruč zajímavých výsledků. Čelo tabulky opanovaly nejlevnější výrobky, trojice obalů klamala ohledně obsahu masa a po dlouhé době jsme narazili na úplný chuťový propadák.

Řada rodičů řeší problém, jak propašovat dětem na talíř ryby.  Malým strávníkům na nich může vadit leccos: kosti, kůže nebo typická chuť a vůně. Jednu z cest nabízejí obalované rybí tyčinky. Jejich kvalitu nám odhalil test rybích prstů.

Nakoupili jsme 16 výrobků různých typů. Své místo v testu našly rybí prsty z celých filet i mletého rybího masa, výrobky s různým obsahem rybí suroviny a spolu s běžnými výrobky jsme do testu zařadili i bezlepkové.

Stěžejní význam měly analýzy obsahu rybího masa. V České republice pro rybí prsty neexistuje speciální předpis, který by říkal, kolik masa by měly ukrývat. Možná i proto jsme došli k pestrým výsledkům od 20 % do necelých 66 % rybího masa. Jako obvykle jsme zjištěné hodnoty porovnali s údaji deklarovanými na etiketách. Ve třech případech jsme odhalili klamání zákazníka – prsty obsahovaly méně masa, než kolik slibovaly. S pětkou odešly bezlepkové rybí prsty značek Nowaco Rybí prsty bez lepku a Schär Gluten Free Fish Fingers spolu s běžnými Kaufland/K-Classic Fish Fingers. U posledně jmenovaných jsme odhalili nejvýraznější rozdíl, místo avizovaných 65 % masa ukrývaly pouze 51 %. Klamavé obaly rozhodly i o celkové známce a zmíněná trojice z testu vyšla s nedostatečným výsledkem.

Další důležitou zkouškou byla ochutnávka. V té se smaženým rybím tyčinkám příliš nevedlo. Lepší než uspokojivá známka nepadla, dokonce jsme museli sáhnout i po nedostatečné. Nejčastěji jsme naráželi na problémy s konzistencí a chutí. Například u nejhoršího hodnoceného výrobku si komise stěžovala na chuť hrachu, která úplně překryla rybí vjem.

Několik analýz jsme věnovali nežádoucím látkám, například akrylamidu – karcinogenní sloučenině, která může vznikat při pečení a smažení. U rybích prstů se jí však bát nemusíte. Množství akrylamidu, které jsme po upečení v rybích prstech našli, je srovnatelné s dětskými sušenkami.

Závěr chemických zkoušek patřil solím – obyčejné kuchyňské a fosfátům a také lepku. Do testu jsme totiž zařadili i několik bezlepkových výrobků a zajímalo nás, zda jsou doopravdy bez lepku.


Testované výrobky - rybí prsty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Rybí prsty (16 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Přihlásit